Zatkane ucho po basenie lub po nocy? Jak sobie z tym poradzić? (2022)

Zatkane ucho po basenie lub po nocy? Jak sobie z tym poradzić? (1)

Zatkane ucho po basenie lub po nocy? Jak sobie z tym poradzić? (2)

Katarzyna Deptuła

21.12.2019

Obserwuj
Zatkane uchotoproblem, którego choć raz doświadczył niemal każdy. Uczucie zatkanych uszu może być niegroźne –pojawia się często podczas podróży samolotem (jako efekt różnicy ciśnień) lub po kąpieli, ale może także być oznaką poważnej choroby. Towarzyszą mu wtedy ból ucha, zaczerwienie czy wyciek. Jakie mogą być przyczyny zatkanego ucha? Jakie są domowe metody walki z tą dolegliwością?

Każdy, kto doświadczył uczucia przytkanego uchazastanawiał się, jak skutecznie odetkać ucho. Towarzyszy mu najczęściej obecność wody w zewnętrznej części ucha – woda w uchu (gdy nie może znaleźć ujścia i zalega) powoduje nieprzyjemne odczucia – szumy, dzwonienie czy pogorszenie zdolności słyszenia. Zatkane uszy stanowią sygnał alarmowy, szczególnie, gdy zaczyna towarzyszyć im ból, zaczerwienienie, swędzenie oraz wyciek, a domowe sposoby czy apteczne środki nie pomagają.

Ucho – budowa, fizjologia, funkcje

Ucho jest narządem odpowiadającym za umiejętność słyszenia oraz za utrzymanie równowagi i balansu – ukłon w stronę błędnika. Zadaniem ucha jest odpowiednie wychwytywanie fal dźwiękowych, przekształcanie ich w drgania o naturze mechanicznej, a kolejno w impuls nerwowy. W budowie ucha wyróżniamy 3 części:

 • ucho zewnętrzne (obejmuje m.in. małżowinę uszną, kanał słuchowy zewnętrzny),
 • ucho środkowe (składową jest m.in. błona bębenkowa, trzy kosteczki słuchowe, trąbka Eustachiusza, inaczej trąbka słuchowa),
 • ucho wewnętrzne (m.in. ślimak z narządem Cortiego, który jest ostatnim ogniwem do wytworzenia impulsu nerwowego, wędrującego do ośrodka słuchu).

Co to jest woskowina? Jakie pełni funkcje?

Wosk uszny, inaczej woskowina uszna (potocznie woszczyna) to substancja lepka, wytwarzana w zewnętrznej części ucha – w przewodzie słuchowym. Jest koloru żółtego (od miodowego do brązowego). Gruczoły odpowiedzialne za jej wydzielanie to w głównej mierze gruczoły łojowe. W składzie woskowiny, oprócz „tłustych związków”, jak kwasy tłuszczowe (nasycone i nienasycone), skwalen i cholesterol znajdziemy także martwe komórki, m.in. nabłonka słuchowego.

Fizjologiczna ilość wosku pełni funkcję ochronną – nawilża przewód słuchowy i chroni przed patogenami, takimi jak bakterie czy grzyby. Wosk posiada lekko kwaśne pH (w okolicach 6,1).

Polecane dla Ciebie

Przyczyny zatkanego ucha

Nadmiar, pęcznienie lub zagęszczenie wosku prowadzi do jego nagromadzenia się w kanale słuchowym i formowania się korka woskowego. Czopmoże uciskać błonę bębenkową i blokować przewód słuchowy, ograniczając zdolność słyszenia, wywołując tymczasowe ubytki słuchu, a niekiedy również ból ucha lub uszkodzenie błony bębenkowej.

Uczucie przytkanego ucha może towarzyszyć również podróży samolotem (to kwestia różnicy ciśnień – pomocne okazuje się w tej sytuacji ziewanie lub żucie gumy), może być też wywołane przez częste wizyty na basenie (tzw. ucho pływaka) lub przez „zalewanie ucha” podczas kąpieli. Zatkane ucho może także występować przy katarze, czy od zatok.

Należy wziąć pod uwagę, że wosk pod wpływem wody pęcznieje, a próby usuwania go patyczkiem higienicznym zwykle pogarszają sprawę. Woda w uchu wiąże się ze zwiększeniem wilgotności w kanale słuchowym, co stwarza odpowiednie warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii i może prowadzić do zapalenia ucha zewnętrznego (o charakterze grzybiczym lub bakteryjnym).

(Video) ✅ Nie sądziłem, że tak łatwo można poradzić sobie z zatkanymi uszami! Te sposoby są świetne!

Objawy zatkanego ucha

Wśród objawów zatkanego ucha wymienić można m.in. gorsze słyszenie na skutek przyblokowania przewodu słuchowego, a także:

 • szumy uszne,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia równowagi,
 • uczucie rozpierania i dzwonienia,
 • uczucie pełności ucha.

W nasilonych dolegliwościach, niekiedy z nadkażeniem bakteryjnym, występuje ból, wydzielina ropna lub wyciek z ucha, świąd, a nawet utrata słuchu.

Jak usunąć woskowinę? Domowe sposoby na czop woskowinowy

Najlepszym domowym sposobem na zatkane ucho jest właściwa profilaktyka – nie czyścimy ucha patyczkiem higienicznym oraz staramy się nie zalewać uszu wodą (woda i woskowina to złe połączenie). Oczyszczanie uszu może być wsparte przez apteczne środki i preparaty do higieny uszu.

Zatkanemu uchu może towarzyszyć ból o lekkim charakterze, który można łagodzić, stosując ciepłe okłady (nie należy stosować tego sposobu w ostrych dolegliwościach). Wśród domowych sposobów można wymienić także okłady z cebuli.

Każdy z nas zna płukanie ucha strzykawką i ciepłą wodą, jednak nie róbmy tego w domu! Istnieje większa szansa na pogorszenie dotychczasowego stanu – metodę tę może stosować tylko lekarz otolaryngolog.

Starym zabiegiem, który można wykonać w domowych warunkach jest natomiastświecowanie uszu (można zakupić gotowy zestaw lub pokusić się o samodzielne wykonanie). Gdy pogorszenie słuchu to efekt nierównego ciśnienia, o które łatwo chociażby przy katarze czy podczas przelotu samolotem, przyda się z kolei przyrząd do wyrównywania ciśnienia w przewodzie słuchowym.

Wśród domowych metod warto zwrócić szczególną uwagę na zakraplanie do ucha wody utlenionej. Metoda może okazać się skuteczna, ponieważ woda utleniona w kontakcie ze skórą wytwarza tlen, m.in. o właściwościach dezynfekujących. Do ucha zakrapla się zwykle kilka kropli.

Apteczne preparaty na zatkane ucho – krople, aerozol, spray

Na aptecznej półce znajdziemy kilka preparatów w postaci kropli do ucha czy sprayu. Mogą być one stosowane już u niemowląt i dzieci. Preparaty do czyszczenia uszu opierają się na tłustych substancjach – korek woskowinowy jest zmiękczany wg starej chemicznej reguły – podobne rozpuszcza się w podobnym. Częstymi składnikami takich preparatów na zmiękczenie woskowinowego korka są oleje mineralne – rozpuszczają twardą woskowinę oraz ułatwiają samooczyszczenie ucha.

Innymi składnikami występującymi w preparatach do zmiękczania czopu woskowinowego (cerumenolitykami) są:

 • parafina ciekła (dostępna jako lek bez recepty w buteleczkach po 30 i 100 g),
 • oliwa z oliwek (wysokooczyszczona, dostępna jako aerozol),
 • mieszanki różnych olejów, które dodatkowo łagodnie odkażają kanał słuchowy.

Znajdziemy również leki OTC (bez recepty) w postaci kropli z salicylanem choliny (rodzaj niesteroidowego leku przeciwzapalnego, NLPZ) – jest to substancja stosowana w przypadku stanu zapalnego ucha zewnętrznego, bólu ucha czy uczucia zatkanego ucha – krople te można podać przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego. Leki tego typu stosuje się u dorosłych.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów do czyszczenia uszu

Wśród przeciwwskazań związanych ze stosowanie środków na zatkane ucho możemy wymienić m.in.:

 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników kropli czy sprayu,
 • uszkodzoną błonę bębenkową,
 • występowanie krwawienia lub wycieku z ucha,
 • silny ból ucha.

Bolące, zatkane uchoa konieczność wizyty u lekarza

Płukanie uszu w gabinecie lekarskim to jedna z metod służących oczyszczaniu ucha z woskowiny. Do tego zabiegu używa się strzykawki, zwykle o pojemności 100 ml i ciepłej wody. Woda ze strzykawki pod ciśnieniem jest wprowadzana do ucha i w efekcie wypływa z zalegającą woskowiną. W gabinecie spotkamy się również z innymi metodami, jak oczyszczanie ucha ssakiem czy haczykiem usznym.

Płukanie uszu w domowych warunkach nie jest bezpieczne ze względu na ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej. Podczas wykonywania jej samemu nie mamy możliwości oceny stanu przewodu słuchowego.

(Video) Zatkane uszy podczas LOTU samolotem. 2 SPOSOBY.

Zatkane ucho w ciąży – co zastosować?

Apteczne preparaty stosuje się miejscowo, posiadają one substancje, które nie wchłaniają się do krążenia ogólnoustrojowego. Większość preparatów na bazie parafiny ciekłej oraz oliwy z oliwek możebyć z powodzeniem stosowanau kobiet w okresie ciąży, jak również karmienia piersią.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Zatkane ucho po basenie lub po nocy? Jak sobie z tym poradzić? (7)

Polecane artykuły

 • Zawroty głowy – przyczyny, objawy, leczenie

  Zawroty głowy mogą być spowodowane na przykład zbyt gwałtowną zmianą pozycji czy odwróceniem głowy i wówczas są zjawiskiem fizjologicznym. Czasem jednak mogą być wynikiem poważniejszych dolegliwości. Jakich?

 • Czkawka – przyczyny i leczenie

  Czkawka (łac. singultus) w większości przypadków bywa zjawiskiem całkowicie fizjologicznym oraz powszechnym. Jednakże uporczywa czkawka, która utrudnia funkcjonowanie, może być objawem chorób układu trawiennego i nerwowego. Z tego względu, mimo pozornie błahego charakteru, nie należy jej lekceważyć, a przy występowaniu innych niepokojących objawów koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Czym jest czkawka? Co może oznaczać? Jak się jej pozbyć? Odpowiadamy w poniższym artykule.

 • Kolka wątrobowa – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby na atak kolki żółciowej

  Kolka wątrobowa (żółciowa) objawia się jako silny i nagły ból pod prawym łukiem żebrowym, który może trwać nawet kilka godzin. Wynika z zaburzonej pracy pęcherzyka żółciowego. Kto najbardziej jest narażony na kolkę wątrobową i w jaki sposób można złagodzić ból, który jej towarzyszy?

  (Video) ✅ Zalegająca woda w uchu może prowadzić do poważnych infekcji. Sprawdź, jak ją usunąć

 • Wyciek z sutka – jakie są przyczyny, co może oznaczać?

  Wyciek z sutka to niepokojący objaw, który dotyczy kobiet, ale może także występować u mężczyzn. Czasem przyczyną wycieku z sutka u kobiet jest po prostu ciąża, ale często jest to oznaka poważnych zmian chorobowych, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Bardzo ważną informacją jest kolor wycieku z sutka – to wskazówka, jaka choroba może się za tym kryć.

 • Co zrobić, kiedy ugryzie kleszcz?

  Choć chyba nikt ich nie lubi, to kleszcze stanowią nieodłączny element polskiego lata i ciepłych dni. Musimy zatem wiedzieć, jak z nimi postępować – tym bardziej, że konsekwencje ugryzienia przez kleszcze potrafią stanowić dla ludzi wielkie niebezpieczeństwo.

 • Zaparcia u niemowląt

  Zaparcia u niemowląt, inaczej zatwardzenia, to problem, który bardzo często niepokoi rodziców. Długie nieoddawanie stolca może mieć wiele przyczyn, w tym zmiana diety, czy też alergia pokarmowa, a nawet wada anatomiczna. Według gastroenterologów dziecięcych, zaparcia u niemowląt to najczęstsza dolegliwość kliniczna. Co stosować na zaparcia u niemowląt?

 • Wodonercze – czym jest, kiedy się rozwija, jakie daje objawy?

  Wodonercze (ang. hydronephrosis) to choroba, w której dochodzi do poszerzenia miedniczek nerkowych, a czasami także kielichów nerkowych. Dochodzi do niej wówczas, gdy fizjologicznie produkowany mocz nie może zostać w pełni wydalony przez co zalega w nerce. Skuteczne leczenie wodonercza uzależnione jest od przyczyny, która wywołała to schorzenie.

 • (Video) Woda w uchu? Poznaj 4 sposoby, by się jej pozbyć || Zdrowe życie

  Co to jest choroba Addisona?

  Co to jest choroba Addisona? Jedną ze znanych postaci cierpiących na tę przypadłość medyczną był XX-wieczny prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki– J.F. Kennedy. Jego słynna „opalenizna” (hiperpigmentacja skóry), to oprócz ogólnego osłabienia i spadku masy ciała, jeden z najczęstszych objawów tej choroby.

FAQs

Zatkane ucho po basenie lub po nocy? Jak sobie z tym poradzić? ›

Najlepszym domowym sposobem na zatkane ucho jest właściwa profilaktyka – nie czyścimy ucha patyczkiem higienicznym oraz staramy się nie zalewać uszu wodą (woda i woskowina to złe połączenie). Oczyszczanie uszu może być wsparte przez apteczne środki i preparaty do higieny uszu.

Co zrobić na zatkane ucho po basenie? ›

Oto jak pozbyć się wody z ucha
 1. Przechyl głowę Najprostszym sposobem jest przechylenie głowy na jedną stronę, aby woda mogła wypłynąć. ...
 2. Pociąganie za płatek ucha. ...
 3. Połóż się na boku. ...
 4. Technika odsysania. ...
 5. Technika suszarki do włosów. ...
 6. Krople do uszu na bazie alkoholu. ...
 7. Krople do uszu z nadtlenkiem wodoru. ...
 8. Oliwa z oliwek.

Co na zatkane ucho od wody? ›

Przechyl głowę – to najprostszy sposób, aby pozbyć się wody zalegającej w kanale słuchowym, jednak nie zawsze działa. Pociągnij za płatek ucha – jeśli samo przechylenie głowy nie przyniesie rezultatu, dodatkowo delikatnie pociągnij za płatek ucha, jednocześnie przyciskając głowę do ramienia.

Jak udrożnić zatkane ucho? ›

Wykorzystuje się trzy metody usuwania czopa woskowinowego: płukanie ucha (irygacja) – wykonuje tylko lekarz lub pielęgniarka w przypadku dorosłych, ręczne usuwanie woskowiny – wykonuje tylko lekarz laryngolog specjalnymi narzędziami, zastosowanie środków rozpuszczających woskowinę – pacjent może wykonać samodzielnie.

Jak osuszyć płyn w uchu? ›

Najprostszą metodą jest przechylenie głowy w bok i pociągniecie za małżowinę w celu udrożnienia kanału słuchowego i umożliwienie wypłynięcia wody z kanału słuchowego z pomocą grawitacji.

Jak długo może być zatkane ucho? ›

Na problem zatkanych uszu skarżył się zapewne każdy z nas. Gdy zatkanie utrzymuje się przez dłuższy czas, możemy czuć się niekomfortowo. Gdy choroba trwa dłużej niż 3-4 dni, wskazana jest wizyta u specjalisty.

Jak odpowietrzyć uszy? ›

Dobrą metodą na odetkanie zatkanego przewodu słuchowego jest skorzystanie z preparatów aptecznych, które pomagają usunąć nadmiar woskowiny. Często zawierają one różne olejki, które rozpuszczają woskowinę, nawilżają ucho i zapobiegają tworzeniu się korków z woskowiny usznej.

Jak samemu zrobić płukanie ucha? ›

Polega ono na wprowadzeniu wody o temperaturze pokojowej do ucha za pomocą strzykawki o pojemności 20-30 mililitrów. Należy usiąść pionowo z ręcznikiem na ramieniu, a strzykawkę umieścić w uchu, kierując ją w górę i do tyłu. Następnie wystarczy ją delikatnie nacisnąć, aby woda dostała się do ucha.

Jakie krople na zatkane ucho? ›

Na zatkane ucho zwykle zaleca się krople do uszu o właściwościach osmotycznych, a dodatkowo także przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Takie właściwości ma na przykład wyrób medyczny LIX, przeznaczony dla dorosłych i dzieci od 6. miesiąca życia.

Czy AkusTone pomaga na zatkane ucho? ›

Opis. AkusTone to wyrób medyczny przeznaczony do higieny uszu, który pomaga usuwać korki woskowinowe oraz przeciwdziałać ich powstawaniu.

Co rozpuszcza woskowinę? ›

Uniwersalnym bazą dla tych produktów jest często gliceryna, ale równie często zdarza się oliwa z oliwek (specjalnie oczyszczona). Inną alternatywę stanowi wodny roztwór wodorowęglanu sodu z gliceryną - podczas rozpuszczania korka może towarzyszyć odgłos szumu, który wynika z wytwarzania ulatniających się pęcherzyków.

Czy woda utleniona rozpuszcza woskowinę? ›

Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona, jest roztworem cerumenolitycznym, który zmiękcza i rozpuszcza woskowinę. W celu usunięcia nadmiaru woskowiny często używa się wody utlenionej lub środków aptecznych na bazie nadtlenku wodoru.

Czym grozi woda w uchu? ›

Niekiedy woda w uchu może wywoływać także szum i zawroty głowy, czego nie należy lekceważyć. Z czasem jednak, jeśli nie zostanie podjęte leczenie, bakterie namnażają się, a w wyniku toczącego się stanu zapalnego dochodzi do obrzęku tkanek. Opuchlizna może całkowicie zablokować kanał słuchowy, co wywołuje niedosłuch.

Co zamiast drenażu uszu? ›

3. Paracenteza z drenażem - jeżeli nakłucie bębenka i odciągnięcie wydzieliny nie wystarcza, lekarz zaleci prawdopodobnie zabieg trympanostomii, czyli umieszczenie w błonie bębenkowej drenów (maleńkich plastikowych rurek), mających na celu jej opróżnienie.

Jak długo trwa niedosłuch po zapaleniu ucha? ›

Problemy ze słyszeniem najczęściej pojawiają się w zapaleniu wysiękowym, zwłaszcza jeśli jego objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. Jest to niedosłuch typu przewodzeniowego o różnym nasileniu (od 20 do 60 dB), któremu towarzyszą uczucie ucisku i wody w uszach.

Jak odetkać zatkane ucho wodą utleniona? ›

Woda utleniona na zatkane ucho

Woda utleniona przeznaczona do takiego celu powinna zostać rozcieńczona w ciepłej wodzie. Łyżkę 3% roztworu należy połączyć z ½ szklanki wody. Do aplikacji można wykorzystać gruszkę. W ten sposób usuwa się nadmiar woskowiny, a także zwalcza patogeny.

Jak odetkać ucho strzykawką? ›

Polega ono na wprowadzeniu wody o temperaturze pokojowej do ucha za pomocą strzykawki o pojemności 20-30 mililitrów. Należy usiąść pionowo z ręcznikiem na ramieniu, a strzykawkę umieścić w uchu, kierując ją w górę i do tyłu. Następnie wystarczy ją delikatnie nacisnąć, aby woda dostała się do ucha.

Videos

1. Jak odetkać trąbki słuchowe? - odpowiedź z live'a 13.01.2021 - R. Chmielewski i P. Zielińska
(Twój Laryngolog Rafał Chmielewski)
2. Usunąć wodę z ucha
(L3xTech)
3. Wlej 3 kropelki... Sposób na Zatkane Uszy... Proste Czyszczenie Uszu
(Nasze Zdrowie)
4. Przewiało Cię i odczuwasz ból ucha? Domowy sposób na ból ucha i podniesienie odporności (napisy).
(Zdrowo i Duchowo)
5. SZUMY w uszach i dzwonienie - Wystarczy 5 minut aby się ich pozbyć! 3 sposoby
(Domowe sposoby na zdrowie)
6. Banalne sposoby na chore zatoki
(FAKT)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Ms. Lucile Johns

Last Updated: 06/12/2022

Views: 5452

Rating: 4 / 5 (41 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Ms. Lucile Johns

Birthday: 1999-11-16

Address: Suite 237 56046 Walsh Coves, West Enid, VT 46557

Phone: +59115435987187

Job: Education Supervisor

Hobby: Genealogy, Stone skipping, Skydiving, Nordic skating, Couponing, Coloring, Gardening

Introduction: My name is Ms. Lucile Johns, I am a successful, friendly, friendly, homely, adventurous, handsome, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.