Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (2022)

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (1)

Kiedy Twoje ucho zatka się woskowiną możesz odczuwać: pogorszenie się słuchu, uczucie zatkani, czy szum uszny. Problem, chociaż wydaje się być pozornie banalny, pewnie znacznie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie. Żeby usunąć czop woskowiny możesz wykonać mechaniczne płukanie ucha. Pytanie tylko: czy zrobić to w domu czy u laryngologa?

Płukanie ucha − co to jest?

To skuteczna i prosta procedura, dzięki której możesz pozbyć się blokującej go masy z zewnętrznego przewodu słuchowego.

Skąd wynika tak duży odsetek zatkanych uszu? Zdrowe ucho oczyszcza się samo i nie ma potrzeby ingerowania w ten proces. Wydzielina z ucha jest potrzebna organizmowi, bo chroni ucho. Dlatego też, jej nadmierne usuwanie może prowadzić do nadprodukcji.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (2)

Wielu pacjentów próbuje usunąć woskowinę za pomocą patyczków kosmetycznych. Niestety, kiedy używasz pałeczki, możesz tylko wepchnąć woszczynę głębiej w kanał słuchowy i ubić ją tak, że samoistne oczyszczenie nie będzie możliwe. Wtedy pozostaje Ci czyszczenie ucha u laryngologa.

Patyczkiem łatwo możesz też uszkodzić błonę bębenkową, co prowadzi do poważnych zaburzeń słuchu i wymaga natychmiastowego zaopatrzenia w gabinecie lekarskim.

Płukanie ucha w domu

Jak samemu wykonać płukanie ucha? Domowe sposoby na płukanie ucha wymagają cierpliwości i dokładności. Jeśli woszczyna nie jest mocno zablokowana w przewodzie słuchowym, możliwe jest jej rozpuszczenie.

W warunkach domowych możesz posłużyć się parafiną lub dostępnym w aptece preparatem zawierającym mieszkankę substancji oleistych.

Te substancje, dzięki budowie chemicznej zbliżonej do woskowiny, umożliwiają zmiękczenie czopu, przez co łatwiej go usunąć.

Jak przepłukać ucho? Przed zaaplikowaniem preparatu do ucha, ogrzej go do temperatury ciała − możesz to zrobić chociażby przez pocieranie buteleczki w dłoniach. Tak przygotowany płyn, zakrop do przewodu słuchowego i odczekaj nawet kilkadziesiąt minut. Najlepiej zrób to leżąc na przeciwległym boku, żeby preparat mógł przeniknąć dostatecznie głęboko.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (3)

Po kilku dniach regularnego stosowania, woskowina powinna usunąć się sama. Możesz też próbować ją usunąć, wprowadzając wodę do przewodu za pomocą dołączonej do zestawu gruszki lub strzykawki. W ten sposób łatwo jednak wygenerować zbyt duże ciśnienie i strumieniem wody naruszyć błonę bębenkową. A to może doprowadzić do większej utraty słuchu.

Czyszczenie uszu u laryngologa

Pacjenci często zastanawiają się, czy płukanie ucha wykonać w domu, czy u laryngologa. W warunkach domowych płukanie może być skuteczne, jednak jeżeli chcesz mieć pewność, że czyszczenie przebiegnie bezpiecznie, warto wybrać się do laryngologa.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (4)

Na wizytę do lekarza zgłoś, jeśli domowe sposoby na płukanie ucha zawiodą lub jeżeli po samodzielnym płukaniu ucha Twoja małżowina zaczerwieni się, dostaniesz gorączki lub wystąpią u Ciebie inne objawy choroby ogólnoustrojowej.

Zabieg płukania uszu wykonywany w gabinecie laryngologa, nie tylko jest bezpieczny, ale także bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Lekarz dodatkowo bada ucho i ocenia, czy nie ma przerwania błony bębenkowej i innych widocznych nieprawidłowości.

Kiedy odciąga małżowinę ucha, prostuje kanał, a tym samym uwidacznia całą zewnętrzną część ucha.

Następnie wprowadza, za pomocą specjalnego urządzenia, strumień ciepłej wody pod odpowiednim ciśnieniem tak, żeby rozbić zalegającą woskowinę. Przy całym zabiegu możesz poczuć najwyżej łaskotanie.

Ważne jest to, że laryngolog, który ma cały czas ucho pod kontrolą wzroku, może precyzyjnie usunąć czop.

Lekarz jest w stanie ocenić, czy w narządzie nie toczy się stan zapalny. Jeśli tak jest, może posłużyć się innymi metodami czyszczenia przewodu słuchowego, na przykład haczykami.

Jako lekarz zachęcam, żeby nie zwlekać zbyt długo z wizytą u laryngologa w przypadku podejrzenia zaczopowania woskowiną. Domowe sposoby na płukanie ucha nie zawsze są skuteczne, a mogą spowodować poważne uszkodzenia, a nawet utratę słuchu.

Warto jednak stosować preparaty do oczyszczania przewodu słuchowego, zarówno do codziennej higieny, jak i przed płukaniem ucha u laryngologa. Dzięki nim woskowina zmięknie i będzie łatwiejsza do usunięcia.

A to skróci czas trwania zabiegu! Nie stosuj też patyczków do czyszczenia kanału słuchowego − pamiętaj, że nadają się one tylko do użycia na zewnętrznych częściach ucha.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (5)

Zobacz też, co zrobić, żeby ucho się nie zatykało w artykule: Masz co chwilę zatkane ucho? Co robić, żeby ucho się nie zatykało?

Czyszczenie uszu wodą utlenioną – Mamazwadaserca.pl

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (6)

Czyszczenie uszu to podstawowy element higieny każdego człowieka. Niestety wielu ludzi zapomina jak bardzo ważna jest to umiejętność i często nie wiedzą jak robić to dobrze, żeby sobie nie zaszkodzić. Używają patyczków do czyszczenia uszu, które mogą tylko bardziej zaszkodzić niż pomóc, ponieważ wpychanie ich głęboko do przewodu słuchowego może przesunąć nadmiar woskowiny w głąb naszego ucha. To z kolei może się przyczynić do problemów ze słuchem.

Niewielu zdaje sobie sprawę jak skuteczne jest czyszczenie uszu wodą utlenioną

Potrzebujemy około dziesięciu kropli tego specyfiku. Woda utleniona ma właściwości zmiękczające woskowinę, dzięki którym woskowina wypływa samoistnie z ucha razem z wodą. Musimy pamiętać, aby wodę utlenioną pozostawić w uchu na trzy, cztery minuty.

(Video) How to Perform an Ear Washout (irrigation) - ENT/Otolaryngology Skills

Pomoże to odpowiednio zmiękczyć woskowinę i dokładnie ją usunąć. Po kilku minutach odwracamy głowę tak, żeby woda razem z woskowiną i innymi zanieczyszczeniami wypłynęła na zewnątrz.

Taką czynność możemy powtórzyć dwa lub trzy razy, a wszelkie pozostałości możemy usunąć chusteczką.

Pamiętaj, żeby nie używać żadnych ostrych przedmiotów, ponieważ bardzo łatwo uszkodzić błonę bębenkową co może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu.

Uszy oczyszczają się naturalnie i nie powinniśmy zaburzać tego mechanizmu i zbyt mocno ingerować w proces oczyszczania. Do oczyszczania zewnętrznej części ucha bardzo przydatna jest nawilżona ciepła chusteczka.

Pomaga ona delikatnie wyczyścić małżowinę, lekkimi ruchami tak aby nie podrażnić skóry. Doskonale przydaje się do usuwania woskowiny i zanieczyszczeń, które widzimy gołym okiem.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (7)

Warto przetestować także krople zmiękczające woskowinę, które możemy dostać w aptece. Poza sprayem i patyczkami do uszu należą one do najpopularniejszych sposobów oczyszczania uszu. Zawierają one glicerynę oraz olejki, które pomagają zmiękczyć woskowinę i ją usunąć.

Są one zdecydowanie tańsze niż popularne spraye do czyszczenia uszu dlatego też warto je przetestować i zdecydować co lepiej przypadnie nam do gustu. Kolejnym sposobem jest płukanie ucha strzykawką napełnioną roztworem z ciepłej wody i soli fizjologicznej.

Taki roztwór ma podobne właściwości do wody utlenionej, chociaż wielu ludzi twierdzi, że jest to mało skuteczny sposób.

Przechylamy głowę tak, żeby woda ze strzykawki wleciała do środka i odczekujemy kilka minut tak, żeby woskowina się zmiękczyła.

Po pięciu minutach odchylamy głowę i pozwalamy wodzie wypłynąć, obserwujemy ile woskowiny zostało usuniętej, a resztki wycieramy chusteczką. Czop woskowinowy powstaje gdy nadmiar woskowiny zostaje zgromadzony w uchu.

Może on prowadzić do bólu ucha, a dzieje się tak gdy zatkaniu ulega ponad 80 procent średnicy przewodu słuchowego.

Najczęściej dzieje się tak po kąpieli na basenie czy w jeziorze, gdyż woda, która dostaje się do wnętrza ucha zmiękcza i jednocześnie zwiększa nasz czop woskowinowy.

W przypadku zatkania ucha możemy miewać takie objawy jak ból głowy czy problemy ze słuchem, a także szumy uszne czy nawet kaszel.

Objawy jak widać są podobne do zwykłego przeziębienia, jednak nie powinniśmy ich bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia ucha, które jest już znacznie cięższe do wyleczenia.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (8)

Chcemy jednak za wszelką cenę uniknąć wizyty u laryngologa, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwłaszcza, że nadmiar woskowiny jesteśmy w stanie usunąć w warunkach domowych. Nie powinniśmy także ulegać popularnym trendom takim jak świecowanie uszu. Badania wykazały brak skuteczności tej metody, a częste jej stosowanie może doprowadzić do problemów ze słuchem.

Narząd słuchu jest bardzo delikatny i szczególnie podatny na uszkodzenia, dlatego powinniśmy zawsze bardzo uważać podczas czyszczenia i w miarę możliwości wybierać opcje, które najmniej ingerują i nie skutkują żadnymi powikłaniami. Najważniejsze to woda, płukanie i rezygnacja z popularnych patyczków do uszu, które tylko wpychają woskowinę do środka zamiast ją usuwać. W ten sposób tylko sobie szkodzimy zamiast pomagać, a tego chcemy uniknąć.

Uczucie zatkanego ucha. Sprawdź jak sobie pomóc?

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (9)

Zatkane ucho to potoczne określenie, za którym może się kryć niejedna przyczyna. Ta najbardziej popularna to zatkanie przewodu słuchowego wydzieliną woskowinową.

Pacjenci różnie określają odczucie zatkanego ucha. Jedni mówią, że po prostu zaczęli słyszeć w uchu swój własny głos, inni, że słyszą szum w uchu, jeszcze inni, że odczuli pogorszenie słuchu. Podczas jednego dnia, w przychodni pojawia się średnio kilka osób z tym problemem.

You might be interested: Mielopatia szyjna – przyczyny, objawy i leczenie zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego

– Odczucie zatkanego ucha może wiązać się z zaburzeniami jednej z trzech części ucha – mówi dr n. med. Katarzyna Amernik, laryngolog ze szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. – Po pierwsze może dotyczyć ucha zewnętrznego i zalegającej woskowiny.

Zatkanie ucha zewnętrznego:

– przyczyną jest korek woskowinowy – zalegająca w uchu woskowina- odetkanie ucha i pomoc w problemie przyniesie usunięcie woskowiny. Nie wolno używać do tego patyczków!

– Generalnie nasze ucho wymaga tylko zwykłej codziennej toalety – mycia pod prysznicem małżowiny usznej – zauważa dr Katarzyna Amernik. – Tylko jeśli ktoś ma szczególne problemy z woskowiną, tworzą się u niego często korki woskowinowe, może sięgnąć po preparaty w aerozolu do oczyszczania uszu. To preparaty dostępne w aptekach.

Codziennie, profilaktycznie i bez wskazań takich sprayów nie musimy stosować. Wiele dobrego przynoszą teraz reklamy tych preparatów, w których jasno i wyraźnie słyszymy, że nie wolno czyścić uszu za pomocą patyczków kosmetycznych. Pod żadnym pozorem nie wolno do ucha ich wprowadzać. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Manipulowanie patyczkiem w uchu może powodować upychanie woskowiny i przesunięcie jej głębiej do przewodu słuchowego. Bywa, że jest potem problem, by tak upchniętą woskowinę w ogóle usunąć.

– Trzeba to robić nawet kilka razy – wtrąca laryngolog. – Inna sprawa to podrażnienia wywołane mechanicznym czyszczeniem za pomocą patyczka. Przy takim „czyszczeniu” może dojść do stanu zapalnego.

Niewielka ilość wydzieliny, która znajduje się w przewodzie słuchowym, jest tam potrzebna. Kiedy ją usuniemy, skóra staje się bardzo wrażliwa na infekcje.

(Video) ✅ Jak czyścić woskowinę uszną?

Można też podczas czyszczenia patyczkiem, uszkodzić sobie błonę bębenkową, może pojawić się krwawienie.

– Laryngolodzy odradzają też świecowanie uszu, spotykają się z powikłaniami po tych zabiegach jak na przykład poparzenie przewodu słuchowego.

– Woskowinę bardzo dobrze rozpuszcza woda utleniona, większość preparatów do czyszczenia uszu jest właśnie na bazie wody utlenionej.

 • Domowe sposoby na zatkane woskowiną ucho to kąpiel, płyny oczyszczające uszy dostępne w aptekach, woda utleniona
 • Zatkanie ucha środkowego:
 • W przypadku kiedy uczucie zatkanego ucha dotyczy ucha środkowego ma to miejsce najczęściej podczas kataru.

– Przyczyna zatkania leży wtedy w nosie, wiec leczyć trzeba katar, może to być także zapalenie zatok, które dodatkowo może być przyczyną zapalenia ucha a nawet niedosłuchu – mówi dr Amernik.

– Wtedy w uchu środkowym może gromadzić się wydzielina.- Leczenie w takich wypadkach czasami wymaga drobnych zabiegów operacyjnych, które polegają na nacięciu błony bębenkowej i odessaniu wydzieliny.

Czasami pacjentom zakłada się dreny, które przez dłuższy czas wentylują, przewietrzają ucho

– Uczucie zatkania ucha pojawia się także np. podczas nurkowania czy lotu samolotem. Dotyczy ono także ucha środkowego. Wtedy pomaga żucie gumy, ssanie cukierka i wyrównywanie ciśnienia poprzez próbę wydmuchiwania powietrza przy zatkanym nosie.Zatkanie ucha wewnętrznego:

Trzecia rzadsza przyczyna, która może spowodować uczucie zatkanego ucha i niedosłuch to tzw. nagła głuchota.

– Istnieje taka choroba, w której nagle pogarsza się słuch i jednocześnie występuje szum uszny – zauważa dr Katarzyna Amernik. – Tutaj bardzo ważne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza.

Im szybciej włączy się leczenie tym lepsze są efekty. Nagła głuchota może dotyczyć każdego, także dzieci.

Przyczyną może być zaburzenie w obrębie ucha wewnętrznego w przebiegu infekcji, skoku ciśnienia itp.

– Kiedy poczujemy takie nagłe pogorszenie słuchu powinniśmy zgłosić się jak najszybciej do lekarza rodzinnego, a jeśli jest dzień wolny od pracy do przychodni dyżurnej. Zbagatelizowanie tego objawu może prowadzić do trwałego pogorszenia słuchu. Samą chorobę leczy się farmakologicznie.

Zatkane ucho? Jak sobie pomóc?

Jeśli odczuwamy uporczywe zatkanie ucha i przypuszczamy, że przyczyną może być woskowina, możemy użyć płynu dostępnego w aptece do czyszczenia uszu. Jeśli chorujemy i mamy katar możemy zastosować do nosa ten sam preparat, który stosujemy do obkurczenia śluzówki nosa.

Ucho to nie jest łatwodostępny narząd. Wymaga specjalnych narzędzi, by do niego zajrzeć. Lepiej samemu nie manipulować w nim, niczego nie wprowadzać. Nie róbmy tego także, kiedy w uchu znajdzie się ciało obce.

Możemy sobie ulżyć tylko jeśli w uchu znajdzie się owad. To bardzo bolesne, wtedy można sobie doraźnie pomóc wkrapiając do ucha oliwę z oliwek.

Owad utopi się w niej, przestanie się ruszać i bez bólu będziemy mogli pojechać do lekarza, by wydobył intruza.

Jak czyścić uszy z woskowiny krok po kroku? 3 najskuteczniejszemetody

Czy uszy należy regularnie czyścić? Oczywiście ze względów estetycznych małżowina uszna powinna być czysta. Jednak czyszczenie z woskowiny kanału słuchowego budzi wiele wątpliwości.

Wiele osób zastanawia się, jak często i czym czyścić uszy i czy w ogóle należy je czyścić. Wyjaśniamy, kiedy czyścić uszy i co robić, jeśli masz zatkane uszy i podejrzewasz czop woskowinowy.

Doradzimy, kiedy stosować domowe sposoby, czy warto kupić spray do czyszczenia uszu, czy raczej zdecydować się na usuwanie woskowiny z uszu przez laryngologa.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o higienie osobistej.

Powstawanie woskowiny w uchu jest naturalnym zjawiskiem. Mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych i potowych z fragmentami złuszczonego naskórka pełni ważną rolę w przewodzie słuchowym.

Woskowina stanowi ochronę przed zanieczyszczeniami, chroni błonę bębenkową i nawilża. Ponadto woskowina działa antybakteryjnie.

Nie tylko nie dopuszcza bakterii do przewodu słuchowego, lecz także wydala je wraz z ruchem wosku.

Czy trzeba oczyścić uszy z woskowiny? Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak czyścić uszy prawidłowo i czym czyścić uszy, aby sobie nie zaszkodzić. Zbyt mocne lub zbyt częste czyszczenie uszu może doprowadzić do nadprodukcji woskowiny, a w konsekwencji do powstania czopa woskowinowego.

Czyszczenie uszu z woskowiny jest niekiedy wskazane, a nawet konieczne. Dzieje się tak, gdy nadprodukcja woskowiny wynika z pracy w zanieczyszczonym środowisku.

Niektórzy ludzie mają wąski i specyficznie ukształtowany przewód słuchowy, gdzie gromadzi się nadmiar woskowiny.

Z problemem nadmiaru woskowiny mogą również borykać się osoby, które często korzystają z zatyczek do uszu, słuchawek dousznych lub noszą aparat słuchowy.

Polecane produkty – zobacz ceny!

Co robić, jeśli w uchu powstanie czop woskowinowy

Czop woskowinowy jest jedną z przyczyn zatkania uszu, bólu uszu czy też szumu w uszach. Czop powstaje z gęstej i zbitej woskowiny.

Niestety domowe sposoby i próby samodzielnego usuwania woskowiny patyczkiem jeszcze pogarszają sprawę. Wpychanie do uszu wacików powoduje jeszcze większą produkcję woskowiny.

(Video) Using Hydrogen Peroxide To Clean Your Ears

Ponadto wacik zamiast usuwać, wciska woskowinę głębiej. Kawałki waty z wacika pozostające w uchu mogą powodować infekcje i stany zapalne.

Nie znaczy to, że nie można oczyścić ucha patyczkiem. Należy pamiętać, że patyczkiem czyścimy tylko małżowinę uszną i ujście przewodu słuchowego. Nigdy zaś nie wkładamy patyczka w głąb przewodu słuchowego. Prawidłowe czyszczenie uszu polega na usuwaniu nadmiaru woskowiny z zewnętrznych części ucha.

Wbrew pozorom woskowina nie powstaje w głębi przewodu słuchowego, lecz w jego zewnętrznej części. Podczas poruszania szczęką woskowina przemieszcza się na zewnątrz, następnie wysycha i wypada z ucha.

Dlatego też próby usuwanie woskowiny patyczkiem powodują tylko wepchnięcie woskowiny w głąb przewodu słuchowego.

A może masz problem ze słyszeniem? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odetkać zatkane ucho.

Domowe sposoby na mycie uszu – 3 najskuteczniejsze sposoby

Czym czyścić uszy, jeśli dochodzi do nadmiernego gromadzenia się woskowiny

Niektóre osoby nie mają potrzeby czyszczenia uszu. Zewnętrzne części ucha najlepiej czyścić wilgotną ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie. Należy delikatnie wytrzeć ściereczką małżowinę uszna. Ściereczka dokładnie oczyści zanieczyszczenia widoczne gołym okiem.

Dobrym sposobem zapobiegania gromadzeniu się woskowiny jest spray do czyszczenia uszu. Spray do czyszczenia uszu zmiękcza woskowinę i pomaga w odprowadzaniu jej na zewnątrz. Jeśli jednak ucho jest zatkane i podejrzewamy czop woskowinowy, warto najpierw zastosować bezpieczne domowe sposoby jak płukanie uszu wodą, parafiną lub wodą utlenioną.

Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie wprowadzać od uszu ostrych przedmiotów, patyczków czy czegokolwiek co może uszkodzić przewód słuchowy i błonę bębenkową i trwale uszkodzić słuch. Lekarze nie zalecają również świecowania uszu. Jest to modna metoda, aby wyczyścić ucho i cały organizm. Jednak ryzyko obrażeń w wyniku stosowania gorącego wosku jest bardzo wysokie.

Jak wyczyścić ucho parafiną

Płukanie uszu parafiną to jeden z najlepszych domowych sposobów. Aby oczyścić uszy parafiną, wlej kilka kropli parafiny do ucha i poczekaj kilka minut. Robimy to w pozycji leżącej na boku. Następnie odchyl głowę i pozwól, aby parafina wypłynęła.

You might be interested: Katar Z Nosa Jak Woda?

Podobne działanie mają preparaty do kupienia w aptece stworzone na bazie substancji oleistych. Substancje te mają strukturę zbliżoną do woskowiny i pomagają ją rozpuścić i usunąć. Parafinę lub preparaty na bazie parafiny czy substancji oleistych stosujemy regularnie przez kilka dni.

Płukanie uszu strzykawką

Aby oczyścić ucho z nadmiaru woskowiny może zastosować ciepłą wodę lub roztwór soli fizjologicznej.

Jak czyścić uszy strzykawką:

 • przygotuj ciepłą wodę lub roztwór soli fizjologicznej w równych częściach,
 • napełnij nią strzykawkę,
 • usiądź i przechyl głowę na zdrową stronę,
 • przy pomocy strzykawki napełnij ucho ciepłą wodą i poczekaj kilka sekund,
 • przechyl głowę i pozwól, aby woda wypłynęła.

Czynności te powtarzaj tak długo, aż ucho będzie czyste. Stosując strzykawkę należy bardzo uważać, aby silny strumień wody nie uszkodził błony bębenkowej.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? (10)

Jak wyczyścić ucho wodą utlenioną

Woda utleniona zmiękcza woskowinę i stanowi dobry środek do czyszczenia uszu z nadmiaru woskowiny.

Mycie uszu wodą utlenioną:

 • przygotuj zagrzaną wodę utlenioną,
 • przechyl głowę w stronę zdrowego ucha i wlej kilka kropli wody utlenionej do zatkanego ucha,
 • poczekaj 3-4 minuty,
 • przechyl głowę i pozwól, aby woda utleniona wypłynęła,
 • małżowinę uszną wytrzyj chusteczką,
 • powtarzaj czyszczenie ucha 2-3 razy.

Jeśli domowe sposoby usunięcia woskowiny zawiodą, trzeba zgłosić się do laryngologa. Lekarze zalecają, aby z tym nie zwlekać. Usuwanie woskowiny z uszu przez laryngologa jest bezbolesne i bezpieczne i trwa kilka minut. Ponadto lekarz jest w stanie zajrzeć do ucha i sprawdzić, czy zostało dokładnie oczyszczone i czy nie doszło do uszkodzenia lub stanu zapalnego.

Lekarz odciąga małżowinę uszną i prostuje kanał słuchowy. Następnie wprowadza strumień ciepłej wody, aby rozbić woskowinę. Pacjent czuje łaskotanie podczas zabiegu. Jeśli płukanie ucha nie pomaga, lekarz może posłużyć się innymi metodami, aby usunąć czop woskowinowy.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Ekspresy do kawy w super cenach

Co zamiast patyczków? Bezpieczne metody czyszczenia uszu

Czujesz czasami, że uszy są zatkane? Nadmiar woskowiny może czasami gromadzić się i utrudniać słyszenie. Powoduje także uczucie dyskomfortu, ucisku i ,,pełności w uchu''. Coraz częściej mówi się o tym, by nie używać patyczków do czyszczenia uszu, ale niewiele wiadomo na temat bezpiecznych alternatyw. Dowiedz się, jak skutecznie i bezpiecznie czyścić uszy.

Jak czyścić uszy, by dodatkowo sobie nie zaszkodzić? Dobre pytanie. Tym, co często powoduje, że chcemy czyścić uszy, jest zbierająca się woskowina. To całkowicie normalna, naturalna substancja, która pomaga chronić uszy i nawilża je.

Gdyby nie woskowina, uszy prawdopodobnie byłyby swędzące i suche. Woskowina ma nawet właściwości antybakteryjne, co oznacza, że uszy w dużej mierze oczyszczają się same.

Woskowina jest jak filtr dla uszu, chroni je przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak brud i kurz – wychwytuje je, by nie dotarły zbyt głęboko.

Lekarze zgadzają się co do tego, że umieszczanie czegokolwiek w uchu lub wpychanie przedmiotów daleko w głąb ucha, to zły pomysł.

Uszy z reguły oczyszczają się same i nie wymagają dodatkowej opieki, szczególnie pomocy w usuwaniu woskowiny, która jest im potrzebna.

To, co powinno się robić, to usuwać zanieczyszczenia i nadmiar woskowiny z zewnętrznych kanałów słuchowych. Należy to robić delikatnie i ostrożnie, by nie przepchnąć woskowiny w głąb kanału słuchowego.

 • Czujesz, że ucho jest zatkane i chcesz je oczyścić? Najpierw upewnij się, że nie jest to symptom zapalenia ucha. Jeśli oprócz nieprzyjemnego uczucia w uchu czujesz się po prostu źle, masz gorączkę, migrenę i mdłości, zrezygnuj z czyszczenia ucha i zgłoś się do lekarza.

Kiedy woskowina nadmiernie się gromadzi?

Niektórzy ludzie nie mają potrzeby czyszczenia uszu. Inni wymagają pomocy lekarza z powodu nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uchu. Wąskie, specyficznie ukształtowane przewody słuchowe są powodem zalegania woskowiny, która ma tendencję do zalegania w uchu.

Innym powodem nadmiernego wydzielania woskowiny może być częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, ponieważ gruczoły przewodu słuchowego nasilają wtedy swoją aktywność.

Z problemem nadmiernego gromadzenia się woskowiny zmagają się również osoby, które noszą aparat słuchowy i często korzystają z zatyczek do uszu. Zatkanie przewodu słuchowego przez woskowinę wymaga jej usunięcia. W tym celu stosuje się płukanie ucha, wykonywane przez laryngologa.

(Video) How to do an Ear Wash- PANW

Nie zaleca się płukania ucha, jeśli z jego wnętrza cieknie ropna wydzielina lub jeśli w przeszłości występowały ciężkie choroby uszu.

Gdy dochodzi do nagromadzenia się dużej ilości woskowiny można odczuwać:

 • ból w dotkniętym uchu,
 • pełność lub dzwonienie w uchu,
 • zaburzenia słuchu w uszkodzonym uchu,
 • zapach wydobywający się z zaatakowanego ucha,
 • zawroty głowy,
 • kaszel.

Woskowina to produkt gruczołów łojowych przewodu słuchowego zewnętrznego. Znajduje się w kanale słuchowym, w którym mieści się wiele zakończeń nerwowych, dlatego nawet lekkie dotknięcie lub nacisk mogą spowodować ból. Woskowina chroni wnętrze ucha, także przed wpływającą wodą.

Jak bezpiecznie czyścić uszy?

Kiedy żujesz i poruszasz szczęką, pomagasz przenieść woskowinę z kanału słuchowego na zewnątrz. Tam zazwyczaj wysycha i wypada. Ale woskowina nie tworzy się głęboko w kanale słuchowym, powstaje w zewnętrznej części. Jedynym powodem, dla którego ucho blokuje się woskowiną, jest to, że próbowałeś oczyścić uszy bawełnianym wacikiem – lub czymś podobnym – i wepchnąłeś wosk głębiej.

Wpychanie przedmiotów do ucha może powodować:

 • infekcje,
 • rozerwanie błony bębenkowej,
 • znaczną utratę słuchu.

Najbezpieczniejszym sposobem usunięcia wosku z uszu jest wizyta u lekarza. Podczas wizyty lekarz może użyć specjalnych instrumentów, by usunąć blokadę z woskowiny.

Jak czyścić uszy w domu?

 • KROPLE ZMIĘKCZAJĄCE WOSKOWINĘ sprzedawane w aptece, to jeden z popularniejszych sposobów. Zawierają najczęściej glicerynę i olejki, które zmiękczają woskowinę i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz.
 • WILGOTNA, CIEPŁA ŚCIERECZKA przydaje się, jeśli chcesz oczyścić zewnętrzną część ucha. Wystarczy delikatnie umyć małżowinę, nie pocierając zbyt mocno skóry. Ściereczka dokładnie usuwa to, co widać gołym okiem i może sprawiać problemy estetyczne.
 • PŁUKANIE STRZYKAWKĄ napełnioną ciepłą wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Należy usiąść i przechylić głowę na zdrową stronę. Następnie, używając strzykawki, napełnić ucho ciepłą wodą lub roztworem soli fizjologicznej (w równych częściach) i pozostawić na kilka sekund. Następnie trzeba przechylić głowę i poczekać, aż woda wypłynie. Czynność należy powtarzać do czasu, aż ucho będzie czyste.
 • WODA UTLENIONA rozgrzana (ok. 10 kropli) i wprowadzona do ucha zmiękcza woskowinę, która wypływa razem z wodą. Wodę utlenioną należy wprowadzić do ucha, gdy głowa przechylona jest na stronę ,,zdrowego ucha'' i pozostawić na 3-4 minut. Następnie przechylić głowę na drugą stronę i poczekać, aż z ucha wycieknie płyn. Pozostałości oczyścić chusteczką. Czynność należy powtórzyć 2–3 razy.

Na co uważać?

Nie używaj ostrych przedmiotów, patyczków ani niczego, co mogłoby uszkodzić błonę bębenkową i trwale uszkodzić słuch. Nie zakłócaj mechanizmu naturalnego oczyszczania ucha poprzez stosowanie patyczków higienicznych i innych przedmiotów. To prowadzi do uszkodzenia delikatnej skóry przewodu, czego następstwem może być zapalenie przewodu słuchowego.

Nie wlewaj niczego do uszu, jeśli:

 • masz cukrzycę,
 • masz niską odporność,
 • możesz mieć pęknięty bębenek.

Świecowanie uszu to kolejna opcja, której należy unikać. Długie świece w kształcie stożka są wkładane do kanału słuchowego, a następnie rozpalane, by wyciągnąć wosk do góry. Ogień może poparzyć, a wosk ze świecy może przypadkowo zostać w uchu. Nigdy nie stosuj tej metody samodzielnie w domu, nie korzystaj też z pomocy osób niedoświadczonych.

________zdrowie.radiozet.pl/nk

Usuwanie woskowiny u dziecka

Mój syn ma dużo wydzieliny zuszu. Nie czyszczę mu uszu wśrodku, tylko małżowinę, to, co widać. Czy aby na pewno nie powinnam czyścić patyczkiem głębiej? Od czego zależy produkcja woskowiny? Czy można jakoś zmniejszyć jej produkcję?

Odpowiedział

dr hab. med. Bożena Skotnicka
otolaryngolog
Klinika Otolaryngologii Dziecięcej

Uniwersytet Medyczny wBiałymstoku

Woskowina (z łacińskiego cerumen) jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych ipotowych skóry przewodu słuchowego zewnętrznego oraz złuszczonych komórek naskórka. Jest fizjologiczną substancją pełniącą rolę ochronną oraz nawilżającą ioczyszczającą skórę tej okolicy.

Jej wygląd, konsystencja iilość są uwarunkowane genetycznie, uwiększości osób rasy białej iczarnej woskowina jest wilgotna, miękka, barwy od żółtej do ciemnobrązowej. Normalnie jest ona eliminowana przez mechanizmy samooczyszczania związane zprzesuwaniem się naskórka iruchami żuchwy.

You might be interested: Uczulenie Na Pszczoły Co Robić?

Niektóre osoby mają skłonność do wytwarzania dużej ilości woskowiny.

Zaleganie woskowiny wprzewodzie słuchowym oraz jego zatykanie jest dość częstym problemem dotyczącym 1dziecka na 10, 1na 20 dorosłych oraz nasilającym się wwieku starszym (19–65% osób wwieku powyżej 65. roku życia).

Objawy ztym związane to: niedosłuch (nasilenie zależy od stopnia zatkania przewodu), szumy uszne, uczucie pełności wuchu, kłucie wuchu, swędzenie, ból ucha oraz kaszel izawroty głowy. Objawy mogą nasilać się nagle, po kąpieli inalaniu wody do ucha.

Zalegająca woskowina uniemożliwia także ocenę otoskopową błony bębenkowej wprzypadku stanów zapalnych ucha środkowego (częstych wmłodszym wieku dziecięcym).

Najbardziej narażone na zatykanie przewodu słuchowego woskowiną są osoby zprzewodem wąskim lub anatomicznie nieprawidłowym, noszące aparaty słuchowe oraz mające schorzenia dermatologiczne.

Metody stosowane do oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego, także udzieci, to: mycie zewnętrznej części mydłem iwodą wczasie codziennych zabiegów higienicznych, używanie patyczków zbawełnianą końcówką oraz kropli zawierających substancje cerumenolityczne.

Panuje zgodna opinia lekarzy klinicystów (nieoparta jednak na wystarczających danych doświadczalnych), że używanie patyczków, najczęstszej metody czyszczenia uszu, nasila ryzyko zatkania przewodu słuchowego.

Urazy skóry przewodu mogą także zwiększać ryzyko powstania wjej obrębie stanu zapalnego.

Metody stosowane wprzypadku konieczności usunięcia woskowiny obturującej przewód słuchowy to:

 • używanie środków rozpuszczających woskowinę wpostaci kropli (nie wykazano przewagi konkretnego rodzaju kropli nad pozostałymi ani większej skuteczności środków cerumenolitycznych niż soli lub wody)
 • płukanie ucha strzykawką lub systemem irygacyjnym wwarunkach gabinetu lekarskiego (stosowanie wcześniej substancji powodującej zmianę konsystencji woskowiny nie wpływa istotnie na poprawę efektu płukania)
 • usunięcie woskowiny haczykiem usznym, kleszczykami, aspiracją ssącą pod kontrolą wzroku lub zużyciem mikroskopu usznego.
 • Stosowanie patyczka do oczyszczania tylko najbardziej zewnętrznej części przewodu słuchowego imałżowiny jest właściwe, nie należy wkładać go głębiej. Przy braku tendencji do zatykania przewodu takie postępowanie jest wystarczające.

  Przy dużej produkcji woskowiny może być konieczne regularne czyszczenie uszu co 6do 12 miesięcy wgabinecie laryngologicznym lub stosowanie preparatów miejscowych, co zapobiega jej gromadzeniu się wprzewodzie słuchowym ijego zatykaniu.

  Nie jest mi znany sposób na zmniejszenie produkcji woskowiny.

  Burton M.J., Doree C.J.: Ear drops for the removal of ear wax. Cochrane Database Syst. Rev., 2003: CD004400
  Macknin M.L., Talo H.: Effect of cotton tipped swab use on earwax occlusion. Clin. Pediatrn (Phila), 1994; 33: 14-8

  (Video) Zatkane ucho👂 5 najczęstszych przyczyn 👉 jak odetkać zatkane ucho

  Roland P.S., T.L. Smith, S.R. Schwartz iwsp.: Clinical practice guideline: cerumen impaction. Otolaryngol. Head Neck Surg., 2008; 139: S1–S21

  Higiena uszu, noska ipaznokci »

  Podlasie24.pl

  • Rodzinna Niedziela w Rejonach Diecezji Siedleckiej 2021-05-14 19:47:49 W najbliższą niedzielę, 16 maja sześć rejonów diecezji siedleckiej…
  • Koncert Kapeli Zbuckiej 2021-05-14 19:13:09 16 maja o godzinie 16.00 odbędzie się drugi koncert w ramach cyklu…
  • Wkrótce otwarcie nowej siedziby Muzeum Augusta… 2021-05-14 18:55:50 W niedzielę, 23 maja odbędzie się uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum…
  • Weekend pochmurny i deszczowy 2021-05-14 18:44:50 Po kilku upalnych wręcz dniach w ten weekend nastąpi ochłodzenie….
  • Meczet w Kruszynianach wyróżniony na interaktywnej… 2021-05-14 18:27:23 Meczet w Kruszynianach, w województwie podlaskim, został wyróżniony na…
  • NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach 2021-05-14 18:20:16 W ramach Nocy Muzeów 15 maja w godz. 19.00 – 23.30 Muzeum regionalne…
  • Łuków: tydzień ulgi 2021-05-14 17:38:32 Po bardzo długiej przerwie, w poniedziałek 17 maja do szkół wracają…
  • Zaproszenie na radiową PREMIERĘ słuchowiska – Evelyn… 2021-05-14 17:23:24 W sobotnim magazynie „Kultura na fali”, o godzinie 13.15 odbędzie się…
  • Łuków: milion przekazany 2021-05-14 17:11:53 Poseł Sławomir Skwarek przekazał burmistrzowi Łukowa Piotrowi…
  • Nabożeństwo Fatimskie w siedleckiej katedrze 2021-05-14 16:59:57 W czwartek, 13 maja w siedleckiej katedrze sprawowano Nabożeństwo Fatimskie.
  • Utrudnienia na trasie Siedlce – Mordy 2021-05-14 16:24:44 W Pruszynie-Pieńkach, na trasie Siedlce-Mordy od kilku dni trwa budowa…
  • Zawodowcy poszukiwani na rynku pracy 2021-05-14 16:02:51 Zarząd województwa podlaskiego zwiększył budżet z funduszy europejskich…
  • Spektakl – Dziób w dziób – już 16 maja na kanale… 2021-05-14 15:51:47 W niedzielę, 16 maja o godz. 16:00 na kanale YouTube CKiS dostępny online…
  • Rusza prom Mielnik – Zabuże 2021-05-14 15:45:56 Od 15 maja rusza prom Mielnik – Zabuże. Z uwagi na wysoki stan wody w…
  • Śmiertelny wypadek w Woli Suchożebrskiej! 2021-05-14 15:41:44 Do tragicznego wypadku doszło 14 maja po południu w Woli Suchożebrskiej…
  • Na scenie po angielsku 2021-05-14 15:29:17 Jeszcze tylko trzy dni zostały, aby zgłosić się do X Powiatowego Konkursu…
  • Dwór w Iganiach pod lupą ekspertów 2021-05-14 15:07:32 Muzeum Powstania Listopadowego, czyli nowa filia Muzeum Regionalnego w…
  • Zamknięty odcinek ul. Warszawskiej 2021-05-14 14:57:18 W związku z trwającą przebudową ul. Warszawskiej, z ruchu pojazdów…
  • Średnia emerytura w Polsce i w Podlaskiem w 2020 roku 2021-05-14 14:45:40 Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za rok 2020 wynika, że…
  • Żelechów: realizują projekt 2021-05-14 14:44:11 Uczniowie w wieku 10-14 lat z terenu miasta i gminy Żelechów uczestniczą w…
  • Tradycje Południowego Podlasia w projekcie Regionalnie… 2021-05-14 14:18:07 Uczestnicy projektu „Regionalnie – niebanalnie” Europejskiego Korpusu…
  • Pierwsza w tym roku procesja Fatimska 2021-05-14 14:07:20 13 maja w czwartek, w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach…
  • Kala i pszczoły 2021-05-14 14:05:37 Pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80 procent…
  • Jak wybrać meble w stylu skandynawskim? 2021-05-14 13:55:58 Jeśli cenisz sobie komfort i prostotę, styl skandynawski na pewno Ci się…
  • Mielnik zaprasza do bezpłatnego zwiedzania 2021-05-14 13:45:07 W związku z ogólnopolską Nocą Muzeów w sobotę, 15 maja zwiedzanie…
  • Justyna Bielecka „Potrawy z warzyw, grzybów, kasz i… 2021-05-14 13:35:44 To kolejna z serii książek kulinarnych „Mamo, daj mi przepis”. Pierwsza…
  • Komunikat o pogrzebie 2021-05-14 13:25:19 Ks. Jerzy Janowski, proboszcz parafii w Miętnem, zawiadamia o śmierci…
  • Wypadek w miejscowości Trzemuszka 2021-05-14 13:12:57 Do wypadku doszło 14 maja w miejscowości Trzemuszka w gminie Kotuń, w…
  • Solary w gminie Ciechanowiec pod lupą CBA 2021-05-14 12:26:29 Kontrola zamówienia publicznego na montaż paneli solarnych w gminie…
  • Radiowa Niedziela 16 maja 2021-05-14 12:16:31 W niedzielę, 16 maja kapłani pracujący w Katolickim Radiu Podlasie, w…
  • Nie ustąpił pierwszeństwa, doprowadził do wypadku 2021-05-14 11:16:49 Na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 19 z ulicą Brzostówiecką w Radzyniu…
  • Poszukiwany ukrywał się przed organami ścigania…. 2021-05-14 11:03:39 13 maja dęblińscy policjanci podjęli interwencję wobec przechodnia,…
  • Odpowie za uszkodzenie samochodów na terenie miasta 2021-05-14 10:49:08 Bialscy policjanci zatrzymali 31-latka podejrzanego o uszkodzenie trzech aut….
  • Sobienie Jeziory: za namawianie dziecka do czynności… 2021-05-14 10:42:54 Zatrzymany przez policjantów mężczyzna próbował namówić małoletnią…
  • Do sióstr nazaretanek w Kazachstanie dotarł kolejny… 2021-05-14 10:03:53 Pod koniec marca informowaliśmy o wsparciu sióstr nazaretanek, które na co…
  • Łuków: „kto czyta książki, żyje podwójnie” 2021-05-14 09:57:51 Natalia Zarzycka, Małgorzata Walo, Anna Goławska oraz Mateusz Lipiński to…
  • Górzno: w planie inwestycje za kilka milionów 2021-05-14 09:35:18 Władze samorządowe gminy Górzno rozpoczęły postępowania przetargowe,…
  • Harmonogram postoju mammobusów (17-23 maja) 2021-05-14 09:29:13 W dniach 17-23 maja mammobusy odwiedzą na Mazowszu szesnaście powiatów:…
  • Rodzinna niedziela w parafii katedralnej 2021-05-14 09:26:26 W najbliższą niedzielę, 16 maja sześć rejonów diecezji siedleckiej…
  • Ile wycięto, a ile nasadzono ostatnio drzew w Łukowie?… 2021-05-14 08:56:23 Łukowski radny Robert Dołęga zapytał burmistrza Piotr Płudowskiego ile w…
  • Na spacer Senatorską. Festiwal Kultury i Tradycji… 2021-05-14 08:16:38 Brakuje wrzawy i zabawy. Brakuje kolorów, dźwięków i zapachów. Wiele…
  • Obchody 77. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino w Łukowie 2021-05-14 08:05:26 We wtorek 18 maja w łukowskim parku, przy „Mówiącym Kamieniu –…
  • Zasłużona dla ochrony zdrowia 2021-05-14 07:42:18 Genowefa Pasik – psycholog kliniczny – odebrała z rąk członka zarządu…
  • Gmina Łuków: kto chce pozbyć się azbestu? 2021-05-14 07:14:27 Mieszkańcy gminy Łuków mogą ponownie składać wnioski o usunięcie z ich…
  • Miastków Kościelny: z gospodarską wizytą 2021-05-14 07:02:18 Samorząd gminy pozyskał z rządowych funduszy 2 mln zł na budowę hali…
  • Utrudnienia w ruchu na DK19 w Radzyniu Podlaskim 2021-05-13 21:43:42 Uwaga kierowcy! Po godzinie 19.00 na drodze krajowej nr 19 w Radzyniu…
  • Odkryto fundamenty chłodni w pałacu Radziwiłłów 2021-05-13 18:05:10 Fundamenty pałacu Radziwiłłów, dawnej pałacowej kuchni i miejsca, które…
  • Małżeństwo z Siemiatycz prosi o pomoc w zakupie… 2021-05-13 17:38:59 Państwo Karolina i Robert Mierzwińscy wraz z 13-letnią córkę Tosią…
  • XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy 2021-05-13 17:33:52 W ramach XVII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizowane jest w…
  • Skradziono elementy ogrodzenia w Niemojkach 2021-05-13 17:32:39 Z posesji sołeckiej w Niemojkach zginęły elementy ogrodzenia. Ktoś…

  FAQs

  Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? ›

  Do oczyszczania uszu można wykorzystać również domowy sposób, jakim jest woda utleniona. Jak przeprowadzić taki zabieg, można przeczytać [tutaj]. Specjaliści odradzają jednak przeprowadzanie takich działań na własną rękę.

  Czy można samemu zrobić płukanie ucha? ›

  Płukanie uszu to jedna z metod oczyszczania stosowana w gabinecie laryngologa i jest to najbezpieczniejsze miejsce na wykonanie tego zabiegu. Płukanie możemy spróbować zrobić w domu. Polega ono na wprowadzeniu wody o temperaturze pokojowej do ucha za pomocą strzykawki o pojemności 20-30 mililitrów.

  Jak laryngolog czyści uszy? ›

  Płukanie uszu u laryngologa

  Specjalista posługuje się w tym celu strzykawką. Po wyprostowaniu zewnętrznego przewodu słuchowego poprzez naciągnięcie małżowiny, wprowadza do ucha wodę. Jej strumień kieruje przy tym w taki sposób, by nie doprowadzić do uszkodzenia wspomnianej już błony bębenkowej.

  Kto może wykonać płukanie ucha? ›

  płukanie ucha (irygacja) – wykonuje tylko lekarz lub pielęgniarka w przypadku dorosłych, ręczne usuwanie woskowiny – wykonuje tylko lekarz laryngolog specjalnymi narzędziami, zastosowanie środków rozpuszczających woskowinę – pacjent może wykonać samodzielnie.

  Jak wlac wodę utleniona do ucha? ›

  W celu ułatwienia aplikacji dziecko należy ułożyć na boku. Bezwzględnie nie można wlewać od razu zbyt dużej ilości wody utlenionej do ucha, ale bardzo ostrożnie zaaplikować dosłownie jedną kroplę specyfiku, po czym dokonać obserwacji – jeśli dziecko nie uskarża się na żaden ból, można zakroplić 3-4 krople.

  Videos

  1. Woskowina - metody usuwania, cz. 1 - Jak skutecznie i bezpiecznie pozbywać się woskowiny z uszu
  (Twój Laryngolog Rafał Chmielewski)
  2. Czy do czyszczenia ucha można użyć wody utlenionej? - live 13.01.21 - R. Chmielewski i P. Zielińska
  (Twój Laryngolog Rafał Chmielewski)
  3. Jak czyścić uszy mówi słynny laryngolog prof. Henryk Skarżyński
  (Portal Zdrowia Dziecka)
  4. Czym czyścić uszy? Jak radzić sobie z korkami usznymi I OTOMED Apraty słuchowe #21
  (OTOMED Aparaty słuchowe)
  5. Używasz patyczków do uszu? MUSISZ to obejrzeć! Jak dbać o higienę uszu | dr Bartek KRÓCEJ
  (dr Bartek KRÓCEJ)
  6. ✅ Woda utleniona do ucha? Nietypowy stary, sprawdzony sposób
  (Health & Fitness)

  You might also like

  Latest Posts

  Article information

  Author: Edwin Metz

  Last Updated: 09/04/2022

  Views: 5446

  Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

  Reviews: 85% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Edwin Metz

  Birthday: 1997-04-16

  Address: 51593 Leanne Light, Kuphalmouth, DE 50012-5183

  Phone: +639107620957

  Job: Corporate Banking Technician

  Hobby: Reading, scrapbook, role-playing games, Fishing, Fishing, Scuba diving, Beekeeping

  Introduction: My name is Edwin Metz, I am a fair, energetic, helpful, brave, outstanding, nice, helpful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.