Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (2022)

Wideo: Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej

Zawartość:

 • Najbardziej popularne marki i leki przeciwdepresyjne
 • - Fluoksetyna
 • - Paroksetyna
 • - Sertralina
 • - Escitalopram
 • - Duloksetyna
 • Spożycie leków przeciwdepresyjnych
 • Środki ostrożności podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych
 • Jak zatrzymać leki przeciwdepresyjne
 • Depresja i jej objawy
 • Bibliografia

Plik leki przeciwdepresyjnePowszechnie znane jako „pigułki na depresję”, są to leki psychotropowe przeznaczone do leczenia objawów depresji, chociaż w wielu przypadkach pracownicy służby zdrowia przepisują je w celu leczenia innych problemów, takich jak lęk, bezsenność lub niektóre zaburzenia odżywiania.

Fakt, że jest to lek psychotropowy, oznacza, że ​​działa na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), powodując przejściowe zmiany w funkcjach psychicznych, takich jak percepcja, uwaga, koncentracja, nastrój, świadomość ...

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (1)

Niektóre z najpopularniejszych i szeroko stosowanych leków przeciwdepresyjnych to fluoksetyna, paroksetyna, sertralina, escitalopram czy duloksetyna. Czy któryś z nich brzmi znajomo? Jeśli te leki przeciwdepresyjne nie brzmią znajomo pod ich nazwami rodzajowymi, mogą być bardziej znane pod nazwami handlowymi: Prozac, Paxil, Zoloft, Lexapro i Cymbata.

Leki przeciwdepresyjne to leki pierwszego wyboru w leczeniu depresji, problemu dotykającego 350 milionów ludzi na całym świecie.

Kiedy mówię o depresji, mam na myśli stan smutku, apatii, niechęci, izolacji, braku zainteresowania lub witalności, który występuje w człowieku przez cały dzień i nieprzerwanie w czasie, uniemożliwiając mu prowadzenie normalnego życia.

Wiele osób myli posiadanie wyżej wymienionych objawów w dowolnym momencie z depresją, a tak nie jest. Jeśli pewnego dnia jesteś smutny, zniechęcony i apatyczny, nie oznacza to, że masz depresję, to znaczy, że jesteś smutny, zniechęcony i apatyczny.

Pamiętaj, że depresja to poważny problem, którego objawy utrzymują się z biegiem czasu, trwają tygodnie, miesiące, a nawet lata, i że nie należy mylić jej ze złym nastrojem w dowolnym momencie.

Najbardziej popularne marki i leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (2)

Leki przeciwdepresyjne, o których wspominaliśmy na początku artykułu, należą do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI).

Te dwie grupy leków przeciwdepresyjnych mają najmniej skutków ubocznych, dlatego lekarze wybierają je jako leki pierwszego rzutu w leczeniu depresji.

(Video) Antydepresanty - jak działają leki przeciwdepresyjne i kiedy się je stosuje?

Te leki przeciwdepresyjne pomagają mózgowi lepiej wykorzystywać niektóre substancje chemiczne związane z nastrojem i stresem.

Następnie przeanalizuję pięć najczęściej stosowanych leków przeciwdepresyjnych:

- Fluoksetyna

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (3)

Fluoksetyna, lepiej znana jako Prozac, jest stosowana głównie w leczeniu zaburzeń depresyjnych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, bulimii oraz, w niektórych przypadkach, w leczeniu alkoholizmu.

Jest stosowany zarówno u dorosłych, jak iu dzieci i należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Jego głównym skutkiem ubocznym są problemy i dysfunkcje seksualne.

- Paroksetyna

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (4)

Paroksetyna, lepiej znana jako Paxil, jest stosowana w leczeniu depresji oraz, dzięki jej działaniu przeciwlękowemu, w leczeniu zaburzeń lękowych (zaburzenia lękowe z agorafobią lub bez, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne ...).

Ten lek przeciwdepresyjny był stosowany kilka lat temu zarówno u dorosłych, jak iu nastolatków i dzieci, ale ostatnie badania wykazały, że jego stosowanie u nieletnich jest niewłaściwe, ponieważ nasilają one ich myśli samobójcze i próbują zrobić sobie krzywdę.

Należy do grupy SSRI. Jego główne skutki uboczne to:

 • Nudności i wymioty
 • Problemy i dysfunkcje seksualne

Jeśli nudności i zawroty głowy należą do skutków ubocznych leku, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

- Sertralina

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (5)

Sertralina, lepiej znana jako Zoloft, jest przepisywana w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz lęku napadowego z agorafobią i bez niej. Należy do grupy SSRI.

(Video) *Krwawa strona luksusu* /2022/ - (Luxe les dessous chocs) - Dokumentalny Film - lektor PL

W zależności od problemu, który ma być leczony, może być stosowany tylko u osób dorosłych lub również u dzieci i młodzieży. Jego główne skutki uboczne to:

 • Biegunka
 • Problemy i dysfunkcje seksualne

- Escitalopram

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (6)

Escitalopram, lepiej znany jako Lexapro, jest stosowany głównie w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lęku napadowego z agorafobią lub bez, fobii społecznej, zespołu lęku uogólnionego i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Tego leku nie należy przyjmować, jeśli osoba ma epilepsję. Należy do grupy SSRI. Jego główne skutki uboczne to:

 • Bezsenność i senność
 • Problemy i dysfunkcje seksualne

- Duloksetyna

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (7)

Duloksetyna, lepiej znana jako Cymbalta, jest jedynym selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) w tej grupie.

Jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych, uogólnionych zaburzeń lękowych i bólu związanego z różnymi chorobami fizycznymi. Jego główne skutki uboczne to:

 • Bóle głowy
 • Choroba
 • Suchość w ustach

Duloksetyna jest jednym z najlepszych leków przeciwdepresyjnych, jakie można stosować, ponieważ wywołuje niewiele skutków ubocznych i minimalizuje niektóre nieprzyjemne (takie jak dysfunkcje i problemy seksualne) bez zmiany jego działania.

Spożycie leków przeciwdepresyjnych

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (8)

Leki przeciwdepresyjne powinny być przyjmowane wyłącznie na receptę i zawsze zgodnie z wytycznymi lekarza.

Lekarze i psychiatrzy to specjaliści, którzy są odpowiedzialni za prawidłowe poznanie i ocenę pacjenta, aby ostatecznie zdecydować, czy potrzebuje on jakiegoś rodzaju leku przeciwdepresyjnego, aby przezwyciężyć swój problem, czy wręcz przeciwnie, nie jest to konieczne.

W wielu przypadkach osoba, która udaje się do lekarza w poszukiwaniu leku przeciwdepresyjnego w celu złagodzenia objawów, nie musi go przyjmować, ponieważ jej depresja jest łagodna i można ją wyleczyć innymi sposobami lub ponieważ jej objawy nie kwalifikują się jako depresja.

Niektórzy z tych ludzi przyjeżdżają, ponieważ właśnie się rozstali lub rozwiedli, ponieważ stracili pracę, ponieważ zmarła bliska im osoba, z powodu kryzysu egzystencjalnego ...

(Video) prof. Tomasz Sobów - Psychiatria i starość - co jest ważne?

Jeśli Twój lekarz w końcu zdecyduje, że powinieneś zażywać leki przeciwdepresyjne w celu poprawy, musisz wiedzieć, że ich działanie nie jest natychmiastowe. Efekty działania leku i jego poprawa mogą potrwać dni, tygodnie, a nawet miesiąc.

W wielu przypadkach osoba musi wypróbować kilka rodzajów leków przeciwdepresyjnych i kilkakrotnie modyfikować dawkę, aż znajdzie tę, która najlepiej złagodzi objawy i wywoła mniej skutków ubocznych.

Według statystyk tylko u trzech na pięć osób z depresją następuje poprawa, gdy tylko zaczną przyjmować lek przeciwdepresyjny.

Jak widać, początek leczenia depresji w wielu przypadkach jest powolny, ale pomimo trudności, jakie można napotkać na początku, należy być konsekwentnym i odpowiedzialnym zażywaniem leków przeciwdepresyjnych.

(Video) "TAJWAN KONTRA CHINY: KRUCHA DEMOKRACJA" [HD 2019] - FILM DOKUMENTALNY - LEKTOR PL [DDK KINO DOKU]

Leki te działają na poziomie mózgu, więc nigdy nie należy ich nagle odstawiać. Chociaż na początku leczenia efekty i poprawa są powolne, zachowaj cierpliwość i nigdy nie opuszczaj zabiegu bez nadzoru lekarza.

Chociaż nie zdarza się to w stu procentach przypadków, leki przeciwdepresyjne należy rozważyć jako leczenie drugiego rzutu, czyli przed zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych należy zbadać inne sposoby poprawy, takie jak terapia psychologiczna.

Oto główne zalety terapii psychologicznej w depresji w porównaniu z lekami przeciwdepresyjnymi:

 • Jest skuteczniejszy niż leki przeciwdepresyjne
 • Jest skuteczny zarówno w krótkim, jak i długim okresie
 • Zmniejsz objawy depresji
 • Niesie mniej zagrożeń dla zdrowia
 • Ma mniej skutków ubocznych
 • Istnieje większa zgodność z leczeniem
 • Niższy wskaźnik rezygnacji
 • Unikaj kroniki zaburzenia
 • Zapobiega nawrotom
 • Zmniejsz absencję
 • Jest tańsze
 • Nie wprowadza dyskryminacji między dziećmi, młodzieżą, kobietami w ciąży, dorosłymi i osobami starszymi
 • Itp.

Z tych i wielu innych powodów terapia psychologiczna jest głównym zaleceniem w leczeniu zaburzeń depresyjnych.

Środki ostrożności podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (9)

Przed rozpoczęciem leczenia lekami przeciwdepresyjnymi należy skonsultować się z lekarzem lub psychiatrą i zapoznać się ze środkami ostrożności, jakie należy podjąć przed, w trakcie i po leczeniu.

Na przykład, jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, witaminy lub produkty ziołowe, powinieneś powiedzieć o tym lekarzowi, który nadzoruje Twój przypadek, ponieważ połączenie tych produktów z lekami przeciwdepresyjnymi może mieć niepożądane skutki.

Jeśli regularnie pijesz alkohol, powinieneś zachować ostrożność na początku leczenia. Radzę nie łączyć obu substancji, dopóki nie dowiesz się, który lek i jaka dawka działają na Ciebie, i dopóki nie zobaczysz, jak leki na depresję wpływają na Twój organizm.

Bardzo ważne jest również, abyś znał główne skutki uboczne wywoływane przez te leki psychotropowe, które wyjaśnię poniżej:

(Video) Depresja - kiedy smutek staje się chorobą

 • Przybranie na wadze
 • Przyspieszone tętno
 • Zmęczenie
 • Dezorientacja
 • Bół głowy
 • Choroba
 • Nerwowość
 • Zawroty głowy
 • Czuć się słabym
 • Suchość w ustach
 • Senność
 • Wyzysk
 • Drżenie
 • Panika
 • Myśli i pomysły samobójcze
 • Problemy lękowe
 • Problemy ze snem (bezsenność i nadmierna senność)
 • Problemy seksualne
 • Niewyraźne widzenie
 • Wymioty
 • Itp.

Te działania niepożądane pojawiają się w pierwszych tygodniach leczenia i ustępują z czasem. Jeśli nie zmniejszają się, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ dawka lub lek mogą nie być dla Ciebie odpowiednie.

Aby uniknąć takich skutków ubocznych lub jak najbardziej je zminimalizować, należy zacząć przyjmować leki przeciwdepresyjne w małych dawkach.

Jak zatrzymać leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne: nazwy marek i najczęściej - Nauka - 2022 (2022) (10)

Leki tego typu należy pozostawić właściwie, czyli stopniowo zmniejszać dawkę i zawsze pod kontrolą lekarza. Jeśli nagle i nagle przerwiesz przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, wystąpią niepożądane i irytujące skutki uboczne, takie jak:

 • Objawy odstawienne, takie jak ból głowy, zawroty głowy, omdlenia, nudności, wymioty, drażliwość, niepokój, problemy ze snem, smutek ...
 • Wzrost myśli i prób samobójczych.
 • Powrót depresji.

Z tego powodu nie należy nagle przerywać leczenia lekami przeciwdepresyjnymi bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub psychiatrą.

Wiele osób przestaje przyjmować leki przeciwdepresyjne bez ostrzeżenia, ponieważ czują się lepiej niż na początku. Uważają, że kiedy poczują się lepiej, nie powinni kontynuować ich przyjmowania i przerywają bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Pomimo poprawy samopoczucia nigdy nie należy przerywać w ten sposób leków na depresję, ponieważ objawy odstawienia, myśli samobójcze i depresja mogą powrócić i konieczne będzie ponowne rozpoczęcie leczenia.

Wszelkie zmiany lub modyfikacje muszą być dokonywane pod nadzorem lekarza.

Depresja i jej objawy

Depresja może powstać u osoby w wyniku doświadczenia stresującego wydarzenia, w wyniku choroby, z powodu cech osobowości, z powodu dziedziczenia genetycznego, z powodu braku równowagi biochemicznej w mózgu ...

Oznacza to, że depresja może powstać z wielu powodów i może to być bardzo zróżnicowane.

Bez względu na przyczynę rozwoju depresji u osoby, najczęstszymi objawami wynikającymi z takiej patologii są:

 • Izolacja społeczna
 • Apatia
 • Niska samo ocena
 • Niski poziom energii
 • Zmiany diety (więcej jedzenia lub mniej jedzenia niż zwykle)
 • Trudności w myśleniu
 • Zmniejszona witalność
 • Zmniejszone zainteresowanie seksem
 • Zmęczenie
 • Myśli samobójcze i próby samobójcze
 • Niezdolność do podejmowania decyzji
 • Drażliwość
 • Myśli o śmierci
 • Utrata zainteresowania tym, co wcześniej było interesujące i przyjemne
 • Weightloss
 • Pesymizm
 • Problemy lękowe
 • Problemy z koncentracją
 • Problemy ze snem (bezsenność i nadmierna senność)
 • Problemy fizyczne (bóle głowy, problemy żołądkowo-jelitowe ...)
 • Poczucie winy, bezwartościowości, rozpaczy, beznadziejności, bezradności, pustki ...
 • Smutek
 • Itp.

Tym, kto najlepiej wykrywa te objawy, nie jest zazwyczaj osoba z depresją, ale osoby, które często są u jej boku (rodzina, partner, przyjaciele, współpracownicy ...).

Z tego powodu nierzadko zdarza się, że osoba już w depresji lub w trakcie depresji zwraca się o poradę na wyraźną prośbę członka rodziny lub przyjaciela, który jest zaniepokojony swoim obecnym stanem.

(Video) Antydepresanty - jak działają leki przeciwdepresyjne i kiedy się je stosuje?

(Video) Klub im. H. Modrzejewskiej - Janusz Bieszk o zapomnianej historii Polski,15.1.2022

Bibliografia

 1. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. (2014). Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych. (Wyd. 5). Od redakcji medycznej
  Pan American.
 2. Dharmshaktu, P. Tayal, V. Kalra, B. S. (2013) Skuteczność leków przeciwdepresyjnych jako leków przeciwbólowych: przegląd. The Journal of Clinical Pharmacology, 52 (1), 6-17.
 3. Leki na depresję: przegląd badań dla dorosłych. (2012). Agencja Badań i Jakości Opieki Zdrowotnej.
 4. Strona internetowa amerykańskiej National Library of Medicine (.nlm.nih.gov).
 5. Pigott, H. E. Leventhal, A. M. Alter, G. S. Boren, J. J. (2010). Skuteczność i skuteczność leków przeciwdepresyjnych: aktualny stan badań. Psychoterapia i psychosomatyka, 79, 267–279.
 6. Stone, M. Laughren, T. Jones, L. M. Levenson, M. Holland, P. C. Hughes, A. Hammad, T. A. Temple, R. Rochester, G. (2009). Ryzyko samobójstwa w badaniach klinicznych leków przeciwdepresyjnych u dorosłych: analiza zastrzeżonych danych przekazanych do US Food and Drug Administration. BMJ, 339.
 7. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w Hiszpanii w latach 2000-2013. Raport wykorzystania narkotyków. (2015). Ministerstwo Zdrowia, Opieki Społecznej i Równości.

Te leki przeciwdepresyjne , znane potocznie jako „pigułki” depresji są leki psychotropowe przeznaczony do leczenia objawów depresji, choć często specjaliści zdrowia stosowane w leczeniu innych problemów, takich jak lęk, bezsenność lub niektórych zaburzeń odżywiania.. W wielu przypadkach osoba, która udaje się do lekarza w poszukiwaniu leku przeciwdepresyjnego w celu złagodzenia objawów, nie musi go przyjmować, ponieważ jej depresja jest łagodna i można ją wyleczyć innymi sposobami lub ponieważ jej objawy nie kwalifikują się jako depresja.. Jest skuteczniejszy niż leki przeciwdepresyjne Jest skuteczny zarówno w krótkim, jak i długim okresie Zmniejsza objawy depresji Niesie ze sobą mniej zagrożeń dla zdrowia Ma mniej skutków ubocznych Istnieje większa zgodność z leczeniem Niższy wskaźnik rezygnacji Unikaj kroniki zaburzenia Zapobiega nawrotom Zmniejsz absencję Jest tańsze Nie wprowadza dyskryminacji między dziećmi, młodzieżą, kobietami w ciąży, dorosłymi i osobami starszymi Itp.. Radzę nie łączyć obu substancji, dopóki nie dowiesz się, który lek i jaka dawka działają na Ciebie, i dopóki nie zobaczysz, jak leki na depresję wpływają na Twój organizm.. Z tego powodu nie jest niczym niezwykłym, że osoba już w depresji lub w trakcie depresji szuka konsultacji na wyraźną prośbę członka rodziny lub przyjaciela, który jest zaniepokojony swoim obecnym stanem.

W wielu przypadkach osoba, która idzie do lekarza w poszukiwaniu środka przeciwdepresyjnego, który łagodzi jego objawy, nie musi go przyjmować, albo dlatego, że jego depresja jest łagodna i może być wyleczona innymi drogami, albo dlatego, że jego objawy nie kwalifikują się jako depresja.. Jeśli nie zmniejszą się, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ dawka lub lek mogą nie być odpowiednie dla Ciebie.. Z tego powodu nie należy przerywać leczenia lekami przeciwdepresyjnymi nagle i bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub psychiatrą.. Oznacza to, że depresja może powstać z wielu powodów i jest bardzo zróżnicowana.. Leki stosowane w leczeniu depresji: przegląd badań dla dorosłych.. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w Hiszpanii w latach 2000–2013.

Obecnie, ze względu na liczne i często uciążliwe działania niepożądane, raczej odchodzi się od ich stosowania, aczkolwiek zdarza się, że okazują się jedynymi skutecznie niwelującymi objawy depresyjne u osób, które wcześniej przetestowały kilka innych preparatów.. Blokowanie jej działania powoduje w związku z tym zwiększenie się ich stężenia w mózgu, co pozwala na zmniejszenie lub całkowite pozbycie się objawów depresyjnych.. Kluczowe informacje, które na to pozwalają, to przede wszystkim objawy depresyjne, z którymi zmaga się pacjent, nie każda bowiem depresja to zestaw tych samych objawów – u niektórych osób chorych na depresję występuje silne uczucie niepokoju, zaburzenia snu, dolegliwości bólowe, nasilona senność lub wręcz przeciwnie – inni pacjenci czują się pobudzeni.. objawy odstawienne jest wynikiem tego, że leki te wpływają na różnego rodzaju szlaki neuroprzekaźnicze w mózgu, które pozbawione dotychczas dostarczanej substancji, muszą się do tego stanu na nowo dostosować.. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że wprawdzie na poprawę nastroju po wdrożeniu leków przeciwdepresyjnych trzeba poczekać minimum 2–3 tygodnie, to już na początku leczenia obserwuje się zmniejszenie lęku.. Leki określane mianem przeciwdepresyjnych to podstawa leczenia depresji, jednak w zależności od objawów towarzyszących tej chorobie wspomagająco stosuje się głównie leki przeciwlękowe – najczęściej doraźnie leki z grupy benzodiazepin (tu należy wziąć pod uwagę ich potencjał uzależniający – nie powinno się ich stosować dłużej niż 4–6 tyg.

Leki przeciwdepresyjne regulują systemy neuroprzekaźnikowe, wpływając na działanie neuroprzekaźników takich jak: serotonina, noradrenalina i dopamina.. Fakty na temat leków antydepresyjnych: antydepresanty nie powodują uzależnienia, leki należy zażywać regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, leki zażywane doraźnie, nieregularnie nie mają odpowiedniego działania terapeutycznego, poprawę stanu zdrowia obserwuje się zazwyczaj po 2-4 tygodniach farmakoterapii, leczenie zaburzeń depresyjnych to proces trwający długo, leki należy stosować także po ustąpieniu objawów (o zakończeniu leczenia decyduje lekarz), leków nie należy odstawiać gwałtownie, należy odstawiać lek stopniowo pod kontrolą lekarską.. Leki przeciwdepresyjne można podzielić pod względem mechanizmu działania, który związany jest z wpływem na stężenie neuroprzekaźników oraz receptory w układach neuroprzekaźnikowych na:. b) Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD) to leki działające wielokierunkowo (w wielu układach neuroprzekaźnikowych), co wiąże się z większym ryzykiem działań niepożądanych.. Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) to aktualnie najczęściej stosowana grupa leków w leczeniu zaburzeń depresyjnych.. SSRI są stosowane także u pacjentów, u których zdiagnozowano bulimię, otyłość, zaburzenia lękowe lub występują choroby towarzyszące takie jak jaskra, przerost gruczołu krokowego, czy choroba wieńcowa.. Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) to aktualnie najczęściej stosowana grupa leków w leczeniu zaburzeń depresyjnych.. Selektywne IMAO-A powodują wzrost stężenia serotoniny i noradrenaliny, co wpływa na zmniejszenie objawów depresyjnych.. Blokując działanie tych enzymów, IMAO zwiększają stężenie neuroprzekaźników, co wykorzystywane jest w łagodzeniu objawów depresji, takich jak smutek lub lęk.. IMAO są stosowane tylko wtedy, gdy inne leki przeciwdepresyjne są nieskuteczne, ponieważ wiążą się z większym ryzykiem interakcji lekowych i pokarmowych.

Find Out More

Niektórzy specjaliście uważają, że SSRI to najlepszy lek na depresję nie tylko ze względy na to, iż są bezpieczne, ale także lepiej tolerowane przez organizm.. Według wielu specjalistów są to najsilniejsze i najskuteczniejsze leki na depresję, ale jednocześnie są one najgorzej tolerowane przez organizm i mogą powodować bardzo dużo skutków ubocznych.. Wnioski specjalistów po przeprowadzeniu analizy 522 badań na temat 21 leków na depresję są takie, że preparaty te mają większą skuteczność niż placebo.. Jeśli lekarz uzna, że przepisane pacjentowi tabletki na depresję na receptę nie przynoszą oczekiwanych efektów, może zdecydować o ich zmianie.. Objawy te pojawiają się u pacjentów, którzy nagle, bez konsultacji ze specjalistą przerwą kurację farmakologiczną i zdecydują się na odstawienie SSRI czy TLPD albo na drastyczne zmniejszenie ich dawek.. Jednocześnie warto mieć na uwadze to, iż takie naturalne ziołowe leki z reguły są lepiej tolerowane przez organizm i nie wywołują tak poważnych skutków ubocznych jak standardowe antydepresanty.. Dotychczasowe badania wskazują na to, że zawierające 5-HTP tabletki na depresję bez recepty mogą wspomagać łagodzenie objawów depresji oraz zaburzeń lękowych.. Witamina D znajduje się w takich produktach jak tłuste ryby morskie, mleko czy jajka; lit – znany jest ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych, ale wykazuje również skuteczność w leczeniu innych chorób, takich jak manie; kwasy tłuszczowe Omega-3 – pobudzają wytwarzanie serotoniny w organizmie, tym samym wpływając na zahamowanie wahań nastroju i poprawę naszego samopoczucia.

Warto także nadmienić, iż większość przedstawicieli tej grupy to leki bardzo nowoczesne, wprowadzone do użytu klinicznego stosunkowo niedawno.. Lek atypowy, który jest bodaj jedynym stosowanym na szeroką skalę przedstawicielem selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy.. Stosowany jest do odmian depresji, w przebiegu których dominują zaburzenia w przekaźnictwie noradrenaliny i dopaminy [1].. Wpływ na przekaźnictwo noradrenaliny i dopaminy upodabnia mechanizm działania leku do kokainy.. Lek jest także antagonistą receptorów nikotynowych.. Warto nadmienić, że lek wywołuje długofalowy wpływ w walce z nałogiem.. Jest to substancja, której mechanizm działania znacznie odbiega od tych typowych dla leków przeciwdepresyjnych.. Profil jej działania opiera się na agonizmie receptorów melatoninowych MT1 i MT2.. Z tego powodu określana jest jako dysinhibitor noradrenaliny i dopaminy [8,9].. Podobnie jak bupropion agomelatyna nie powoduje zaburzeń funkcji seksualnych.. W 2013 roku FDA dopuściła lek atypowy pod nazwą Spravato w leczeniu depresji opornej na terapię.. Opiera się one na silnym pobudzeniu receptorów serotoninowych 5-HT2A.. U 5 osób odnotowano remisję trwającą ponad 3 miesiące.. Wynika to z bardzo małej grupy badanej.. Leki atypowe w leczeniu zaburzeń nastroju oraz próba nakreślenia szkicu najnowszych trendów w farmakoterapii zaburzeń afektywnych.

Badania pokazują, że wielu przygnębionych pacjentów odmawia przyjmowania leków, ponieważ uważają, że są one nieskuteczne.. Poprzednie badania wykazały, jak wiele osób w depresji nie otrzymuje niezbędnej opieki medycznej – leczenia antydepresyjnego lub psychoterapii.. Nazwa „antydepresyjny” mówi sama za siebie; -to leki na depresję, chociaż są też przepisane na:. Obecnie istnieje ponad 30 mediatorów, z których tylko trzech jest związanych z zaburzeniami depresyjnymi.. W Holandii è badanie zostało przeprowadzone w celu porównania antydepresantów nowej generacji, a w niektórych przypadkach te antydepresanty mogą być kupowane bez recepty.. GodnośćBraki Powoduje pośpiech do działaniaNiezgodny z alkoholemEliminacja problemów ze snemMoże zmienić szybkość reakcji, więc jazda nie jest zalecanaPrzystępna cena Nie tylko ma działanie pobudzające, ale ma również wyraźny efekt anxiolityczny.. Z drugiej strony, stymulujące działanie paroksetyny jest również mniej wyraźne.. Nie jest on è zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dzieci poniżej 18 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa.. Sugeruje to, że istnieją alternatywy, które mogą być przydatne dla tych è zmaganie się z depresją.. Za potencjalne leki przeciwdepresyjne stosowane bez recepty należy uznać:. Mueller TI, Leon AC, Keller MB, et al. Powrót do zdrowia po powrocie do zdrowia z powodu poważnych zaburzeń depresyjnych w ciągu 15 lat obserwacji.

(Video) WOJNA na Ukrainie. KOMENTARZ ekspertów. 09-15.08.2022 KAPITAN LISOWSKI

Pomimo ich silnego działania przeciwdepresyjnego, inhibitory MAO nie są bynajmniej lekami, po które sięgamy na co dzień; ograniczają nas ich liczne interakcje mogące skutkować zespołem serotoninowym (o tym trochę niżej), jak i poważne działania niepożądane (takie jak zespół tyraminowy, który również krótko omówię już za chwilę).. Nadal nie jest to dla nas jednak grupa leków pierwszego wyboru – za tymi lekami ciągnie się zła renoma leków kardio-, mielo- i hepatotoksycznych.. W latach 80. i 90. pojawiały się nowe leki przeciwdepresyjne skierowane na układ neuroprzekaźników monoaminowych, w tym bupropion (inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny – NDRI) i wenlafaksyna (inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny – SNRI).. Jest to lek od lat ‘60 stosowany w anestezjologii, który prowadzi do stanu, który określany jest pojęciem „anestezji rozszczepionej” ( dissociative/dissociated anesthesia ), który można wytłumaczyć jako równoczesne stany pobudzenia i hamowania w obrębie ośrodkowego układu nerwowego – pewien rodzaj stanu kataleptycznego, w którym pacjent wydaje się być odcięty od otoczenia (ma otwarte oczy z oczopląsem), towarzyszy temu bezbolesność i niepamięć wsteczna.. Mechanizm działania ketaminy nie jest w pełni wyjaśniony; wiemy, że ketamina jest antagonistą receptorów muskarynowych w OUN, blokuje sterowane ligandami receptory NMDA pobudzanych przez L-glutaminian – poprzez działanie na miejsce wiązania fencyklidyny (PCP) oraz oddziałuje z receptorami opioidowymi µ, oraz σ.. inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO), hamujących rozkład serotoniny: moklobemid, selegilina, linezolid leków hamujących wychwyt zwrotny serotoniny: fluoksetyna, sertralina, paroksetyna, citalopram (SSRI); wenlafaksyna, trazodon (SNRI); amitryptylina (TLPD), amfetamina, kokaina, tramadol prekursora serotoniny: tryptofanu substancji zwiększających uwalnianie serotoniny z zakończeń presynaptycznych: amfetamina, kokaina, dekstrometorfan agonistów receptorów serotoninowych: buspiron, LSD, sumatryptan, zolmitryptan leków zwiększających wrażliwość receptorów serotoninowych: lit; dodatkowo: elektrowstrząsy agonistów receptorów dopaminowych: lewodopa, bromokryptyna.. przez zastosowanie moklobemidu) powoduje wchłanianie się tyraminy i nadmierne wydzielanie noradrenaliny w połączeniach synaptycznych w OUN, co pobudza układ współczulny (objawy zespołu tyraminowego są de facto podobne do objawów guza chromochłonnego – pheochromocytoma – możecie więc łatwo przez asocjację powiązać te dwie jednostki nozologiczne z efektami biologicznymi działania noradrenaliny), mogąc powodować znaczne zwyżki ciśnienia tętniczego, co może skutkować nawet krwotokami śródczaszkowymi i śmiercią.

Nie powinieneś prowadzić samochodu, dopóki nie upewnisz się, że działanie leku nie wpływa na zdolności niezbędne do prowadzenia pojazdu (uwaga, zdolność reakcji, refleks...).. Jest to poważny błąd, ponieważ środki przeciwlękowe lub jakikolwiek inny rodzaj tabletek nie rozwiążą problemu, który masz, po prostu zadziałają na niektóre objawy, które cierpisz, bez modyfikowania początkowego problemu.. Oczywiste jest, że istnieją pewne patologie, dla których leki te są niezbędne i konieczne, ale większość osób, które udają się do lekarza skarżąc się na lęk, nie musi brać żadnych leków.. Wśród różnych opcji często znajduje się możliwość pójścia do lekarza w celu zażycia leków, ale nie powinna to być pierwsza opcja do wyboru, ponieważ jak już stwierdziłeś, nie jest najzdrowsza.. Aby poradzić sobie z problemem, musisz użyć wszystkich narzędzi, które masz, ale w przypadku, gdy nie masz tych narzędzi, są one rzadkością lub nie pomagają w rozwiązaniu problemu, najlepiej udać się do psychologa.. To, co nie jest konieczne i zdrowe, to spożywanie leków przeciwlękowych na problemy, które możemy rozważać w życiu codziennym, takie jak: odczuwanie niepokoju przed ważnymi egzaminami, w kontaktach z innymi ludźmi, podczas kłótni z partnerem…

Learn More Now

Istota depresji na poziomie komórkowym sprowadza się do niewydolności mózgu w zakresie transportu serotoniny, noradrenaliny i dopaminy.. Szacuje się, że współcześnie na świecie depresją dotkniętych jest kilkaset milionów ludzi, spośród których jedynie od kilku do kilkunastu procent, w zależności od poziomu rozwoju kraju, w którym żyją, może liczyć na fachową pomoc lekarską.. W rzeczywistości pacjenci, jeśli w ogóle decydują się na konsultację z lekarzem, to czynią to po miesiącach, a nawet latach trwania i pogłębiania się choroby.. Na dzisiaj nie istnieją definitywne dowody na korelację depresji ze statusem społecznym, płcią czy wiekiem.. Ze względu na swoją budowę chemiczną i mechanizm działania, antydepresanty dzielą się na kilka grup, w ramach których z kolej rozróżniamy szereg typów i rodzajów leków.. Te z kolei pod względem chronologicznym są młodsze i zalicza się je do drugiej generacji antydepresantów, wprowadzanej na rynek od lat osiemdziesiątych XX w. i działających selektywnie.. Wśród najczęstszych reakcji niepożądanych, zależnych oczywiście od specyfiki użytej w leczeniu substancji czynnej, obserwujemy: senność, zmęczenie, brak apetytu, a z drugiej strony przyrost masy ciała (zwłaszcza w przypadku leków typu TLPD i IMAO), nudności i bóle brzucha, uczucie suchość w ustach, większą potliwość, drżenie mięśni, zaparcia oraz trudności w oddawaniu moczu, wysypki oraz last but not least spadek libido i pogorszenie jakości życia seksualnego.. Z badań statystycznych wynika, że leki drugiej generacji wywołują skutki uboczne u ok. 40% pacjentów, a u ok. 10% skutki te są na tyle dokuczliwe, lub niebezpiecznie, że terapia musi zostać przerwana.. Jakkolwiek dość powszechnie specjaliści podkreślają, że leki antydepresyjne nie mają właściwości uzależniających, to jednak ich odstawienie, nawet jeśli jest realizowane pod kontrolą lekarza w sposób metodyczny, może wiązać się z obniżeniem nastroju i przykrymi doznaniami fizycznymi.. Badania naukowe potwierdzają, że leki przeciwdepresyjne przyjmowane przez kobiety w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze, mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, to z kolei może skutkować śmiercią noworodka, lub poważną chorobą jak porażenie mózgowe, czy astma.

Należy mieć świadomość, że depresja to choroba, którą można skutecznie leczyć, stosując przede wszystkim zalecone przez lekarza psychiatrę leki na depresję na receptę.. Leki te powodują zwiększenie stężenia tych hormonów, jednak ich działanie jest nieselektywne – co oznacza, że działają również na inne układy, poza serotoninergicznym i adrenergicznym.. Jest to najstarsza grupa leków, która aktualnie traci powoli swoje znaczenie, ze względu na działania niepożądane takie, jak zaburzenia rytmu serca, zmiany ciśnienia tętniczego, wzrost masy ciała, czy senność.. sertralina – wiąże się z najmniejszym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych; fluoksetyna – lek ten może działać pobudzająco, dlatego wskazany jest w stanach, którym towarzyszy spowolnienie i zahamowanie; citalopram, escitalopram – preparaty te charakteryzują się niewielkim ryzykiem interakcji z innymi lekami; paroksetyna – lek ten zalecany jest szczególnie w przypadku obecności zaburzeń somatycznych; fluwoksamina – może wchodzić w interakcje z innymi preparatami.. SNRI, podobnie jak powyżej opisane grupy leków, toleki na depresję na receptę – nie otrzymamy ich w aptece bez zlecenia lekarza.. To właśnie te leki charakteryzują się wysoką skutecznością w leczeniu depresji, która wynosi nawet około 70%, co sprawia, że można je określić, jako najskuteczniejsze leki na depresję.. Należy podkreślić, że zarówno SSRI, jak i inne leki przeciwdepresyjne nie mają działania uzależniającego, jednak nie powinno się ich radykalnie odstawiać, ponieważ może się to wiązać z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów: bólów głowy, niepokoju, lęku, czy zaburzeń snu.. Należy mieć świadomość, że wszelkie preparaty, które zostały opisane powyżej nie powinny być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą prowadzić do poważnych działań niepożądanych, szczególnie wtedy, gdy przyjmowane są bez wskazań.. Mimo, że SSRI i SNRI rzadziej, niż trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne wiążą się z wystąpieniem objawów niepożądanych, to niestety nie są od nich wolne.. nudności, wymioty, biegunka – objawy ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj łagodne i mijają po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania leku; zaburzenia snu – senność lub bezsenność; zaburzenia seksualne, spadek libido; wzrost lub spadek masy ciała – dotyczy to głównie paroksetyny i wenlafaksyny; wzrost ciśnienia tętniczego krwi – objaw ten może pojawić się przy stosowaniu wenlafaksyny, dlatego powinno się unikać tego preparatu u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze; zaburzenia miesiączkowania, wzrost stężenia prolaktyny; zespół serotoninowy – jest to poważne powikłanie, które najczęściej jest konsekwencją przyjmowania więcej, niż jednego leku, który zwiększa stężenie serotoniny w mózgu.. Standardem leczenia pozostają leki na depresję na receptę , które wprowadza lekarz psychiatra.. W przypadku, gdy zmiana ta jest nieskuteczna, to lekarz typowo zmienia grupę stosowanych leków (na przykład z SSRI na SNRI).. Dzieje się tak, ponieważ leki te na samym początku nie wywołują jeszcze działania przeciwdepresyjnego (nie poprawiają nastroju), ale wykazują już działanie zmniejszające lęk, co zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa.

amineptyna, bupropion, TLPD – trójcykliczne leki przeciwdepresyjne – nieselektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny, np.. Obecnie zamiast trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych częściej przepisuje się leki na depresje nowej generacji, np.. Na stany depresyjne skuteczna może się okazać się pomocna palczatka cytrynowa .. Pamiętajmy jednak, że nic nie jest w stanie zastąpić wizyty u specjalisty, a wyciągi ziołowe oraz antydepresanty bez recepty stosuje się wyłącznie w łagodnych stanach depresyjnych lub na początku pojawienia się choroby.. Szacuje się, że mniej skutków ubocznych wywołują leki z grup SSRI czy SNRI niż np.

A może pracownicy służby zdrowia wybierają łatwą drogę przyjmowania tabletek na problemy, jakie może przynieść życie?. Ale tego gorzkiego koktajlu, który zawiera takie składniki, jak ból życia, apatia, brak motywacji i desperację, nie można roznieść na kawałki.. Oznacza to, że leki przeciwdepresyjne nie są skuteczne w każdej sytuacji.. Odpowiedź na pytanie, czy leki przeciwdepresyjne są skuteczne, brzmi „tak”.. Ale są też znaki zapytania, takie jak nie są przydatne w przypadku lekkiej depresji.. Teraz przyjrzymy się, jakie rodzaje leków przeciwdepresyjnych możesz napotkać.. Wielu specjalistów zaczyna właśnie od tego rodzaju leków przeciwdepresyjnych.. Ale szczęśliwie, widząc czynniki ryzyka, przemysł farmaceutyczny wprowadził na rynek inne opcje, takie jak „selektywne” inhibitory serotoniny i norepinefryny, które nie wpływają na inne hormony.. Ale tego rodzaju leki przeciwdepresyjne są nadal stosowane w bardzo specyficznych sytuacjach i bardzo poważnych przypadkach dużej depresji.. Mają takie same skutki uboczne, jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub SSRI.. Warto również pamiętać, że trójcykliczne leki przeciwdepresyjne są bardzo niebezpieczne w przypadku przedawkowania.. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku dużej depresji.. Nie wątpmy więc ani przez chwilę, jak ważne są leki przeciwdepresyjne.. Leki przeciwdepresyjne.. David D. Burns (2001) „Guía de antidepresivos de sentirse bien”: Madryt, PAIDOS IBERICA Salazar, M .; Peralta, C .; Pastor, J.

2. Kiedy psychoterapia? Kiedy szpital psychiatryczny? | 7 metrów pod ziemią

3. ŚWIATOWY TYDZIEŃ KONTYNENCJI 2022 - SESJA 3 - POROZMAWIAJMY JAK KOBIETA Z KOBIETĄ

(Video) Naturalne spalacze tłuszczu - TOP 4, które działają i dają najlepsze efekty | Trener Mariusz Mróz

4. Prof. Leszek Kaczmarek - "Neuroplastyczny umysł molekularny" - Tydzień Mózgu 2022

5. "Potrafimy rozmawiać o depresji i to jest fantastyczne" - Magdalena Namysłowska | Hallo Haller #46

6. Te produkty pobudzą jelita do pracy - sposoby na zaparcia i zdrowe jelita | Dr Bartek Kulczyński

Videos

1. Bezpieczne stosowanie benzodiazepin w podstawowej opiece zdrowotnej
(Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej)
2. prof. Tomasz Sobów - Psychiatria i starość - co jest ważne?
(Instytut Psychologii Uniwersytet Szczeciński)
3. CAFE NAUKA EXTRA. Bakterie vs. Antybiotyki
(Uniwersytet Jagielloński)
4. Ostatnie Posunięcie | Thriller | Darmowy film na YouTube | Cały Film | Polski Lektor | Akcja
(Bjgtjme - Darmowe Filmy)
5. Medycyna estetyczna 💉 W jakim wieku najlepiej zacząć z niej korzystać? Czy uzależnia?
(Skin Ekspert)
6. "Debata Dnia" - 4.08.2022. Zaprasza Agnieszka Gozdyra
(polsatnews.pl)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Manual Maggio

Last Updated: 08/31/2022

Views: 6119

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Manual Maggio

Birthday: 1998-01-20

Address: 359 Kelvin Stream, Lake Eldonview, MT 33517-1242

Phone: +577037762465

Job: Product Hospitality Supervisor

Hobby: Gardening, Web surfing, Video gaming, Amateur radio, Flag Football, Reading, Table tennis

Introduction: My name is Manual Maggio, I am a thankful, tender, adventurous, delightful, fantastic, proud, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.